558 oorlogsslachtoffers," zegt een andere Parijzenaar. Deze opmerking vindt algemene bij val.Een Amsterdamse reporter vertaalt het in het Nederlands. Ook de Wieringers stemmen daar mee in. "Doe maar een beetje rattengif in zijn hutspot"zegt een stamgast. "Ik heb thuis nog wel een flesje staan, dat stel ik beschikbaar voor het goede doel". "Op zo'n voorstel geef ik een rondje"meent de Amsterdammer; de jenever- en bierglazen op alle tafels worden opnieuw gevuld. Maar één Wieringer bedankt."Ik,"zegt hij," geloof best dat de kroonprins een onsympathieke man is. Maar het is niet onze taak daarover te oordelen.Hij zal later, net als wij allemaal, voor de Hemelse Rechter staan. Alleen al met de angst daarvoor wordt hij voldoende gestraft. Laten wij als Wieringers een voorbeeld geven, dat wij in een Christelijk land leven, waar men probeert zijn vijanden lief te hebben." De Wieringers geloven dat dat eigenlijk wel hun plicht is. Maar van de andere kant moet men ook laten zien hoe men hem verafschuwt.Na een verhit debat wordt men het erover eens, dat men hem het meeste straft met verachting.Er zal zo min mogelijk notitie van hem genomen worden.Achteraf was het helemaal verkeerd allemaal naar De Haukes te gaan, nu verbeeldt hij zich misschien dat hij een interessante persoonlijkheid is.De waard denkt, dat hij het slachtoffer van zijn opvoeding is. "Ja," krijgt hij ten antwoord,"jij zal misschien wel veel aan hem verdienen.Jij kunt hier wel zijn voorspraak zijn." "Voor Wieringen is het een schande dat hij hierheen gestuurd is." "Waarom heeft de regering hem niet naar Schokland gestuurd? (een nu onbewoond eiland in de Zuiderzee, vroeger woonden er duizenden mensen, nu verdwijnt er elk jaar een stuk onderwater)dan zou hij uiteindelijk met het laatste stukje grond ten onder gaan." "Hij zal hier wel niet lang blij ven,"verwacht een New Yorker.Hij weet uit goede bron dat Wilson alleen vrede sluit als hij hem in de Tower kan opsluiten.Een Londense verslaggever zegt van Lloyd George zelf gehoord te hebben, dat het vredesverdrag slechts met het bloed van de kroonprins ondertekend zal worden. Een schrik gaat door de zaal.Een oude Wieringer wil weten, of dat echt waar is. "Zo waar als de jenever in mijn glas", benadrukt iemand. "Drink maar niet te veel,"zegt de waard, "ik zou maar liever sterke koffie nemen." Een dikke kerel staat op. Hij stelt zich voor als de vertegenwoordiger van een Amerikaanse krantenmaatschappij.De Hollandse jenever heeft hem aardig in de greep. Hij heeft een feesttoespraakje in elkaar gezet. Een Hollandse collega was zo vriendelijk het te vertalen. Hij zal het in het Nederlands, Engels, Duits en Frans voorlezen en zijn toespraak zal speciaal de Wieringers interesseren, want die opent voor de bewoners van het eiland wijde perspectieven. "Het is een feestelijke toespraak. Want kun je het geen feest noemen dat de grootste misdadiger sinds Nero geleefd heeft nu op dit eiland goed opgeborgen is Pas goed op, Wieringer boeren, burgers en visserlui, bewaak hem dag en nacht.Laat hem niet ontsnappen. Ik heb uit zeer goede bron vernomen, dat er een vrijheidskorps gevormd is uit Duitse vliegeniers. Morgen of overmorgen zouden die op Wieringen kunnen landen. Dan zouden ze kunnen proberen de kroonprins te bevrijden. Maar de Nederlandse regering, die kans zag de Duitsers 4 jaar lang buiten haar grenzen te houden, zal op haar hoede zijn.Edoch, als de Duitse luchtmacht komt, dan heb ik er vertrouwen in, dat de Wieringers weten wat hun te doen staat." "We zullen hem verzuipen,"roept iemand er tussendoor. "Prachtig, ik ben er trots op dat Noord-Amerika veel Nederlands bloed in zich heeft.Meneer de waard, een rondje op mijn kosten voor alle Wieringers,

Op de Hòògte - Wieringen | 1994 | | pagina 20