553 De Hollanders voelden zich door het bezoek van de keizer niet bijzonder gevleid. Men had deze eer graag aan Zwitserland gegund.Men voorzag al meteen problemen. Want men wist, dat de Entente, in het bijzonder Frankrijk, op de uitlevering van de keizer wilde aandringen. En vanzelfsprekend was daar geen denken aan. De kroonprins kwam nog veel onverwachter.De grenswachten hadden geen instructies en de dienstdoende officier wist niet beter te doen dan hem en zijn gevolg hoffelijk te vragen in de wachtkamer plaats te nemen en een kopje Hollandse koffie aan te bieden. Toen werd op de gebruikelijke wijze Den Haag verwittigd. De opperbevelhebber van het ministerie van oorlog en de minister van binnenlandse zaken wilden allemaal niet verantwoordelijk zijn. Dus werd de verdere afwikkeling van deze zaak aan de commissaris van de interneringsdienst overgelaten. Ik denk wel, dat in de ministerraad over deze zaak gesproken werd en heel plausibel komt mij de verklaring voor van het ministerie van buitenlandse zaken: als men Onnen de verantwoording gaf, hield de regering de handen vrij. Diezelfde strategie volgde men later ook, toen de Entente aandrong op de uitlevering van de keizer.De regering zou niet bevoegd zijn, zij moest de rechterlijke macht absoluut in ere houden. Het is een openbaar geheim dat generaal Onnen één van de weinige anti-Duitse hoge militairen in Nederland was.Hij stelde vast, dat men geen recht had de kroonprins terug te sturen. Als privépersoon kon de kroonprins zeker de grens niet over, en hij regelde dat de kroonprins ontwapend werd. En nadat de kroonprins een aantal dagen in een kasteel bij Roermond ondergebracht werd, besliste generaal Onnen, dat Wieringen de verblijfplaats van de kroonprins zou worden. Op het eiland zou hij zich vrij kunnen bewegen. Het eiland verlaten mocht hij alleen met toestemming van de regering en onder begeleiding van daarvoor aangewezen personen.Men ziet hier meteen een groot verschil tussen de behandeling van de keizer en van de kroonprins. De keizer ging voorlopig in kasteel Amerongen wonen.De keizer kreeg ook bewegingsvrijheid. De kroonprins stuurde men naar een totaal geisoleerd Zuiderzeeeilandwaar hij goed bewaakt werd. Waarom dit verschil in behandeling Het antwoord is al gegeven. Bij binnenkomst van de keizer neemt de Nederlandse regering de verantwoording; buitenlandse en binnenlandse zaken werken nu samen; men houdt rekening met menselijke gevoelens. Generaal Onnen, de chef van de interneringsdienst, die voor de internering van de kroonprins de verantwoording draagt, vindt nauwelijks een reden de kroonprins anders te behandelen dan elke andere geïnterneerde. En omdat hij in de oorlogsjaren Engelse officieren, die verdacht werden van vluchtpogingen op het eiland Urk interneerde, vond hij het eiland Wieringen een mooie verblijfplaats voor de kroonprins. Pas toen bekend werd dat het Wieringen zou worden, ging men kijken of er een geschikt huis aanwezig was. De kleine, primitieve pastorie in Oosterland werd toen op kosten van de regering gemeubileerd gehuurd voor 2400 gulden per jaar voor de hervormde gemeente van deze plaats een reusachtig bedrag. De huurwaarde van een dergelijk huis bedraagt zeker niet meer dan 300 gulden per jaar. De reis van Roermond naar Wieringen moet afschuwelijk geweest zijn. Er werd geen enkele maal met een gereserveerde coupé gereisd. De tocht ging langs Amsterdam.Aan de pers was meegedeeld, wanneer de kroonprins daar zou aankomen en met welke trein hij zou verder reizen. Op het Amsterdamse Centraal Station verdrongen zich de Nederlandse en buitenlandse journalisten. Er werd geprobeerd voor te dringen, onbeschaamd werd de kroonprins aangesproken.

Op de Hòògte - Wieringen | 1994 | | pagina 15