551 Duitsland deed dat echter zo onhandig, dat b.v. het hele advertentie-gedeelte van "De Toekomst" uit advertenties voor Duitse hoeden bestond. Toen later bekend werd, dat ook de Duitse staat rechtstreeks gelden ter beschikking stelde, trokken een aantal redakteuren zich uit de leiding terug. Meer en meer zag de grote massa echter in, dat de neutraliteitspolitiek van de regering de beste was. De Engelse hongerblokkade werd scherp bekritiseerd. Het Engelse controlebureau, dat moest vaststellen welke Nederlandse firma's aan Duitsland leverden, ervoer men, speciaal in handelskringen, als uiterst onvrij. De Engelse zwarte lijst kon hele firma's kapot maken. Ook het voorrang verlenen van Griekenland door de Entente maakte dat hier de voorliefde voor de Entente aardig bekoelde. Spoedig was de gedachte: de centrale mogendheden en de Entente zijn eigenlijk even gemeen. De Duitse onderzeebootoorlog bracht vanzelf weer een anti-Duitse stemming teweeg.Evenwel toen spoedig daarop de Geallieerden de Nederlandse schepen "roofden" (waarbij in elk opzicht door de schitterende huurprijs van de Geallieerden goede zaken gedaan werden)verminderde de anti-Duitse stemming weer enigszins. Alleen door een systematische propagandacampagne van de Entente kon de anti-Duitse stemming tot het eind van de oorlog in stand gehouden worden. In Wilson zag men een internationale heldIedereen was blij, toen de wapenstilstand-onderhandelingen begonnen, omdat men ook in Holland oorlogsmoe was (de gevechtsbereidheid van het Hollandse leger werd gedurende de oorlog gehandhaafd en voor de oorlogswinstmakers werden de vooruitzichten steeds slechter) Toen Duitsland eindelijk de wapenstilstand-voorwaarden accepteerde en bijna het gehele militaire apparaat aan de Geallieerden overgeven moest....om op grond van de 14 punten de Wilsonvrede te kunnen sluiten, veranderde de stemming. Er ontstond al gauw medelijden met Duitsland.Toen kon men plotseling ervaren, hoeveel sneller de Nederlanders de ware oorlogsdoelen van de Entente doorzien hadden. Bijna alle kranten, met uitzondering van De Telegraaf, die 4 jaar tegen Duitsland opgehitst had, veranderden hun mening. Hun hartewens was een meer evenwichtige vredesovereenkomst. Voor een Duitse overwinning waren ze bang geweest, maar een dergelijke overwinning van de Geallieerden,nee, die zou ook geen wereldvrede brengen. Iedereen was verbaasd over de grote naïviteit van de Duitsers, die hun hele militaire apparaat in handen van de vijand gaven en die dan hoopten een vrede te krijgen zoals Wilson wilde.Men erkende nu de grote diplomatieke en psychologische handigheid van de Entente en men zag in dat de Duitsers grote kinderen waren, die van de wereld niets begrepen. Hoe groot het medelijden geworden was, blijkt wel duidelijk uit het feit dat reeds na een paar weken Duitse, Oostenrijkse en Hongaarse kinderen met vele duizenden naar hier gehaald werden om de gevolgen van de oorlogsvoeding te boven te komen en voor die landen in ieder geval de jeugd te beschermen. Al gauw reden veel treinen met voedsel naar Duitsland.Ook op andere manieren werden de centrale mogendheden geholpen en zo werd het bewijs geleverd, dat de Geallieerde propaganda slechts voorbijgaande waarde had. Het Verdrag van Versailles werd in de Hollandse kranten wellicht scherper bekritiseerd dan in de Duitse. En toen de Fransen het Roergebied binnen marcheerden, was de hele pers pro-Duits en kon zelfs De Telegraaf geen aanknopingspunt vinden om het zogenaamde recht van Frankrijk te verdedigen.

Op de Hòògte - Wieringen | 1994 | | pagina 13