vo 548 Andere socialistische leiders stelden zich ter beschikking van de regering of van de opperbevelhebbers om de Hollandse grenzen te verdedigen. Ook bij de liberale partijen was sprake van een anti-Duitse stemming. Bij de rechtse partijen was de stemming iets gematigder want: het goddeloze Parijs was pas een echte verschrikking. En het voorbeeld van het perfide Albion in Transvaal was men in deze kringen ook nog niet vergeten. De voornaamste kranten schreven anti-Duits."De Telegraaf" en de vervangende arbeiderskrant "De Courant" schreven in elk nummer ophitsend. Louis Raemaler maakte elke dag een grote sensationele tekening, waarvan de kunstwaarde onmiskenbaar was; op deze manier werd er stemming tegen Duitsland gekweekt. "Het Algemeen Handelsblad" en "De Nieuwe Rotterdamsche Courant" schreven niet ophitsend, doch brachten systematisch artikelen, waaruit duidelijk bleek, dat de centrale mogendheden eigenlijk maar gespuis waren; daarom deed Holland er verstandig aan neutraal te blijven, omdat men tegen Duitsland toch niet op kon, en mocht dat wel het geval zijn dan.... Ook de regionale pers schreef anti-Duits, maar zij ondersteunde wel de neutraliteitspolitiek van de regering. De Engelse propagandamachine bleef niet werkeloos. Op alle mogelijke manieren probeerde ze door speciale persbureaux in Nederland en Engeland sensationele berichten in de kranten te verspreiden. Heel veel succes hadden ze met de zogenaamde gruwelberichten. Dagelijks zo'n zes tot twaalf berichten over grofheden van Duitsers in Belgie.Voor de kleine kranten een mooi item. Een persbureau in Londen verstuurde elke dag een grote hoeveelheid gruwelverhalen. Elke krant, die ze publiceerde, kreeg 6 tot 30 cent per regel. ftfc Tekening gemaakt door de Kroonprins StvnfiC iu .S"ji)iipulitnsl)of

Op de Hòògte - Wieringen | 1994 | | pagina 10