519 WIERINGEN OMSTREEKS 1800, gezien door de ogen van de Engelse reiziger S.Johnson "Onder de titel karakterschetsen, zeden en gewoonten van Nederlandsche mannen en vrouwen bijeenverzameld op eene reize door het Koningrijk der Nederlanden." verscheen in 1816 bij E.Maaskamp, gevestigd "nevens het Paleis" te Amsterdam het eerste deel (over Noord-Holland) van een aantal boeken over de bewoners van het gloednieuwe koninkrijk der Nederlanden. De reiziger bezocht vanaf Texel het eiland Wieringen één dag en één nacht, door ongunstig tij en tegenwind gedwongen, maar dat verhinderde hem niet om zijn oordeel over de Wieringers klaar te hebben. Géén woord over de ellende van de Franse tijd, over de economie van het eiland, slechts de mededelingen "goed bouwlnad en voortreffelijke weiden voor schapen". Niets over het aantal inwoners, het geboorte- en sterftecijfer, noch over migratie. Of over het laatste toch iets De reiziger suggereert dat nagenoeg niemand het eiland ooit zou willen verlaten:" wij ontmoeten niet meer dan eenen, die hun zoo geliefd geboorteland voor het gelukkigste en vruchtbaarste plekje grond der geheele wereld niet zou willen verwisselen." Eerlijk gezegd vindt onze bezoeker dat maar vreemd:" Wij gevoelden ik weet niet welke van deze aandoeningen, toen wij ons voorstelden, hoe wij te moede zouden zijn, zoo wij genoodzaakt waren niet ons leven te eindigen, afgescheiden als het ware van alle menschen, en voornamelijk van meer beschaafde menschen." Fraai zijn dan ook zijn opmerkingen over de bloo-hartigheid der jonge meisjes, de voorkeur van de Wieringers voor blond boven zwartharigen.."hun vrij zijn van zoo vele ondeugden, die door de weelde worden voortgebracht." Omdat de heer Johnson zo karig is met zijn informatie over Wieringen wat betreft aantal inwoners e.d. heeft de redaktie naar aanvulling gezocht. Rond 1811 werd de Burgerlijke Stand ingevoerd en toen moesten de gemeenten allerlei tellingen gaan verrichten.In het Archief van Arrondissementsbesturen Zuiderzee (inv.757 en 801) vonden wij de volgende geggevens.Deze informatie hebben wij aangevuld met namen van Wieringers uit de Burgerlijke Stand van die tijd.

Op de Hòògte - Wieringen | 1994 | | pagina 8