504 Mevrouw Jansen schrijft: "Het is niet zo eenvoudig om over de ontstaansgeschiedenis van onze kerk te schrijven, omdat ik zelf die eerste tijd niet heb meegemaakt. Ik moet dan ook wel even in m'n herinnering duiken om van-horenzeggen een overzicht te maken. Zo in het jaar 1905, of misschien iets later, vestigden zich op Wieringen enkele Gereformeerde gezinnen. Dat was voor deze mensen een hele stap, want een Gereformeerde kerk was er niet. Wel was er een Evangelisatie-gebouw "Rehoboth" en ook een voorganger.Deze mensen hadden zich indertijd losgemaakt van de Vrijzinnig Hervormde Kerk, hoewel ze daar nog steeds bij hoorden en er ook bij ingeschreven stonden. Die enkele Gereformeerden sloten zich hierbij aan en kerkten dus ook in "Rehoboth". 'tfORMim Voor de bediening van het H.Avondmaal en de Doop- het waren veelal jonge gezinnen- was men aangewezen op de gemeente Anna Paulowna. Een hele opgave, want men moest dan 's zaterdags heen en 's maandags terug met de boot, want op zondag reizen deed men natuurlijk niet.Nog wat later kwamen er weer enkele gezinnen bij.Hoe het precies gegaan is, zou ik niet kunnen zeggen, maar wel weet ik dat ze zich als Gereformeerden niet erg thuis voelden. Natuurlijk lag in die tijd "Hervormd" en "Gereformeerd" wel wat verder uit elkaar dan tegenwoordig. Zo begonnen ze er over te denken zelf kerk te houden. Het waren inmiddels 7 gezinnen geworden: J.Rus,Schuurman, H.van Kalsbeek, V.d.Berg, K.Brouwer, P.Brouwer en J.Wigbout. Het was niet gemakkelijk, maar ze zetten door.Ze begonnen met het houden van kerkdiensten in een kamer in een boerderij aan de Elft, waar één der gemeente-leden woonde.(Deze boerderij is onlangs verbouwd:Elft 54) Heel knus, om de ronde tafel, de stoelen wat aan de kant geschoven en de voorlezer op één of andere verhoging. Ze hadden in die tijd nog heel wat te verduren.Er werden zelfs spotliedjes gemaakt: "Achterin de Elft daar staat een groot gebouw, het is de fijne kerk van Brouwer en zijn vrouw. Schuurman staat te preken gelijk een ouwe beer en Rus die loopt met 't zakje de kerk op en neer." Maar ondanks alles lieten ze de moed niet zakken. Toen ze zo een poosje doorgesukkeld hadden-er waren sindsdien weer enkele gezinnen bijgekomen- begonnen ze er over na te denken zelf maar een kerkje te bouwen. Er werd een stukje grond aangekocht aan de Beltstraat en daar kwam de Gereformeerde Kerk te staan.De deur aan de voorkant, daarachter een halletje, links de kerkeraadskamer van twee bij twee meter; daarboven een gaanderij. Ze hoopten dat daar tezijnertijd nog eens een orgeltje zou komen te staan. Verder had de kerk een middenpad, recht ervoor de preekstoel en aan weerszijden zes banken. Opzij van de preekstoel de banken voor de ouderlingen en diakenen. De kerk werd gebouwd voor nog geen f 4000,- en het gebouw staat er nog steeds, zij het in wat gewijzigde toestand. Het is momenteel eigendom van de Pinkstergemeente

Op de Hòògte - Wieringen | 1994 | | pagina 17