438 STAMBOOM KOORN In "Van de bestuurstafel" hebt u kunnen lezen dat de stamboom van de familie Koorn in de Westerlander kerk zal komen. Om die stamboom wat "aan te kleden" vraagt Tannie Lont nog naar fotomateriaal.Uiteraard niet om te houden,maar om bij te laten maken. Ook andere gegevens van de Koorn-familie zijn natuurlijk van harte welkom.U kunt over alle gegevens contact met haar zoeken. Telefonisch 02279 - 2244 of persoonlijk.Alvast hartelijk dank. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx LEZING WIERDIJK Voor de leden en belangstellenden, die 19 juni j.l. niet aanwezig konden zijn bij de voordracht van mevrouw Helga Danner volgt hieronder de tekst van de lezing. Het bestuur denkt dat er voor geïnteresseerde lezers interessante informatie instaat. Met dank aan mevrouw Danner, die deze tekst beschikbaar stelde. Folders over de wierdijk kunt u gratis afhalen bij T.Lont-Lont, Kon.Wilhelminalaan 39, Hippolytushoef xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx De dijken op Wierinaeru. Wierdii ken Wierdijken zoals men ze op het vasteland van Noord-Holland rondom Texel, en bij een gedeelte van de Helderse zeewering aanlegde, bestaan uit een aarden dijklichaam met aan de zee zijde een verticale wierriem, steunend tegen het grondlichaam van de dijk. Het wier dat voor deze dijken gebruikt werd, "een seecker kruyd, en geheten is wier, dat welck te wassen pleeclit ende noch eensdeels wassende is in den Wert van de Zuyder- zeeis eigenlijk een soort zeegras (zostra marina) dat op de talrijke slikplaten in de Waddenzee groeide. De ouderdom van het gebruik ervan in de dijkenbouw gaat vermoedelijk terug tot in de tweede helft van de 13de eeuw, getuige een wier vondst onder de dorpsstraat van BarsingerhornDit dorp was namelijk eens gelegen aan de Westfriese Omringd.ijk, toen het land ten noorden daarvan nog niet was ingedijkt en de dorps straat de toenmalige zeewaterkering vormde. In 1320 vinden we dan het eerste schriftelijke bewijs van het bestaan van deze wierdijken, wanneer de bisschop van Zuiden, raadsheer van de graaf van Holland, voorschriften geeft voor de dijkenbouw in West - Friesland"In 't eerste zeggen wij dat. elc man in Vriesland sinen diic maken sal, sine hoghe ende sine viercant ende sine brede, met aerde den aerddiic ende inet weer (wier) den weerdiic".

Op de Hòògte - Wieringen | 1993 | | pagina 6