406 REGLEMENT De lichterschippers, schippers en burgerij van Den Oever hebben een ontwerp- reglement gestuurd naar de Gecommitteerde Raden van West-Friesland en het Noorderkwartier om toestemming en octrooi. Deze toestemming en dit octrooi worden, met een paar wijzigingen, verleend. Wijziging 1 betreft artikel 28: achter de woorden "zonder eenige tijdverzuim zig na het in nood zijnde Schip zal moeten begeeven om deselve" zal moeten worden ingevoegd "in geval van de benoodigde hulp en assistentie van andere Steeden of Plaatsen niet waren voorzien". Verder moeten de volgende artikelen worden toegevoegd: eerstelijk: "dat, in gevalle een onder het Capel behoord Schip met Koopmans Goederen belaaden, in of aan de Grond geraakte, en er geen mogelijkheid was, gemelde Schip te redden, maar de ingelaadene Goederen of eenige van dien, door de bij hetzelve ter hulp gekomene Scheepen en Manschap geborgen wierde, alvoorens andere onder het Capel behoorende, en ter hulp komende Scheepen en Manschappen tegenswoordig waren, de Bergloonen van zoodanige geborgene Goederen voor de helfte vooruit zullen worden genooten bij de Scheepen en Manschap die dezelve zullen hebben geborgen, en de weederhelft, bij de gesaamentlijke Scheepen en Manschappen die ter hulp en redding van het in nood zijnde Schip zullen zijn opgekomen: en ten tweede: dat een Schipper, kennisse krijgende, dat een onder het Capel behoorend Schip in of aan de Grond geraakt, of op een of andere wijze volgens de ordre der Capelbeurse hulp en assistentie noodig is, in gevalle hij door dringende reedenen verpligt is, zig zelve van de personeele hulp te excuseeren, niet gehouden zal zijn, in zoodanig geval, zijn Schip onder directie van een ander, ter hulp en assistentie van het in nood zijnde Schip te geeven, maar alsdan kunnen volstaan met het zenden van een Man, ter hulp en assistentie van het in nood zijnde Schip, des zullen de reedenen waarom zoodanig Schipper zig van de personeele hulp en assistentie excuseert, door de Capelvoogden en de vier oudste present zijnde Schippers moeten worden geapprobeert, zullende zoodanigen Schipper anders verstaan worden vervallen te zijn in de boete en poene bij het vier en twintigste Articul van de Order en Reglemente voor de Capelbeurse gearresteert:en welke Articulen als daar toe gehoorende voor geinsereert moeten worden gereekent: als meede dat de dispuuten over het gemelde Reglement voorvallende direct zullen moeten werden gebragt aan de Heeren Gecommitteerde Raaden van Westvriesland en het Noorderkwartier, en bij deselve gedetermineert: en zal wijders bij de supplianten jaarlijks aan de voorsz Heeren Gecommitteerde Raaden van het rendement worden reekening gedaan en word aan de Supplianten daar toe verleent Octroy met het regt van parate executie." Dan volgt hierna het complete reglement.

Op de Hòògte - Wieringen | 1993 | | pagina 8