425 Dan stelt kapitein Jan Chr.Eijk condities op om te proberen het wrak te verkopen, zoals het daar in en aan de grond zit: het schip zal meteen na de verkoping volledig ten laste van de koper komen. Mocht de koper (buiten verwachting) nog zoveel lading in het schip vinden, dat er een meerwaarde ontstaat, zal hij verplicht zijn tegen genieting van een behoorlijk bergloon die lading naar Amsterdam te brengen. De betaling van de uit te loven kooppenningen zal moeten geschieden ten huize van deze verkoping morgenavond om 5 uur. De koper zal 2 deugdelijke borgen moeten hebben. Deze condities worden voorgelezen en als plukpenning worden 2 gouden dukaten opgestoken. Dit wordt gehaald door Pieter Maats voor de somma van 400 gulden. Waarop de verkoper het f 250, daarboven heeft laten inzetten, maar er wordt niet gemijnd. En dus is Pieter Maats de koper geworden en zijn borgen zijn Dirck Jansz en Meije Wiebesz. Deze veiling vindt plaats op 11 februari 1779, wederom in de herberg 'T Slants Welvaren" te Den oever. De eigenaars van het wrak stellen nu condities op voor de aanbesteding om het aan de wal te brengen. Die condities luiden als volgt: de aannemer zal 't wrak binnen 14 dagen op dit eiland brengen, voor zijn kosten.'t Moet gebracht worden tussen 't Noorden en 't Nieuwe of tussen 't Nieuwe en 't Jeneverhoofdzo hoog mogelijk met hoog water. Mocht het binnen de termijn van 14 dagen niet lukken, dan zal de aannemer uitstel krijgen - naar het oordeel van deskundige lieden. Mocht de aannemer het wrak binnen 8 dagen op de bepaalde plaats weten te krijgen, dan zal hij boven zijn bedongen loon nog een premie genieten van f 25,-. Zodra het wrak tot genoegen op de juiste plaats is gebracht, zullen de aannemers hun geld alhier ter secretarie ontvangen. Deze condities worden weer voorgelezen en voor een plukpenning wordt opgestoken f 10:10:-.Die wordt gehaald door Cornelis Ooijevaar op f 140,- Dit vindt plaats op 2 april 1779 in de bekende herberg. De aanbesteding wordt aangehouden. Ondertussen is het wrak nog weer van eigenaar veranderd.Dat is kennelijk onderhands gebeurd of buiten Wieringen, dat is ook mogelijk. Want op 9 april verschijnt voor de schepenen de heer Claas Roelantsz.Schippers uit Hoorn, mede namens zijn broer Jan Schippers. Zij zijn voor de helft eigenaar van het wrak van "De Venetiaanse Galeij".Zij willen deze helft verkopen aan Cornelis Bijl, burgemeester van Westwoud, en aan Pieter de Waal, wonende te Zwaagdijk. Cornelis Bijl is hier ook aanwezig. En verder is er Meije Wiebesz.Baas,timmerman. Deze lieden hebben met elkaar een contract gesloten, waarbij Meije Wiebesz. aanneemt het wrak zo vlug mogelijk te slopen voor de verkoop. Speciaal het ijzer en andere "kleinodiën" zal hij aan land brengen en in zijn schuur leggen. Hij zal voor het aan land brengen en slopen en na de verkoop van de goederen hen f 300, betalen.Mocht Meije niet alles aan land krijgen, dan is zijn loon naar verhouding van het verkochte. Claas Roelants laat nog weten, dat hij f 60,- onder beheer heeft van het schip en dat hij dit morgen of overmorgen in Hoorn zal overdragen. Hierna is in de boeken over "De Venetiaanse Galeij" niets meer te vinden.

Op de Hòògte - Wieringen | 1993 | | pagina 27