330 HOE KWAMEN ZIJ OP WIERINGEN Soms kwam een hele familie naar Wieringen, maar eigenlijk nooit tegelijk. Een enkeling was dan al op Wieringen geweest om te werken en vertelde dan als hij op familiebezoek ging, dat er hier werk was. Zo ging dat met de families Pathuis, Kuik en De Veen. In 1924 waren de Holtjers al hier om te werken en vertelden in Drente dat er hier werk was en de verdiensten beter. Zo kwam 27 januari 1926 uit Emmen Machiel Kuik, die 25-11-1893 in Emmen geboren was, samen met zijn vrouw Lubbina Pathuis, die ook uit die streek kwam. Zij was 28-3-1892 in Onstwedde geboren. Zij gingen wonen in een woonkeet aan de Koningsweg. Kort daarna kwam de familie Eizinga-Moes. Mevrouw Eizinga was eerst getrouwd geweest met Kuik en zij was de moeder en schoonmoeder van de families Pathuis, Kuik en De Veen. Zij woonde in de boerderij van Bays in Westerland met nog 2 gezinnen. Kort daarna, in 't voorjaar van 1928, kwam Harm Pathuis, die 26-1-1896 te Onstwedde geboren was, en getrouwd was met Sielia Kuik, geboren 26-4-1896 in Emmen, om hier te werken. Zij gingen wonen in eennoodwoning aan de Poelweg. Maar er waren nog meer familieleden, nl.Luchina de Veen-Kuik. Jan de Veen, geboren 19-11-1900 te Exloërmond, was eerst los werkman, veenarbeider.Hij werkte later bij het waterschap de Regge, uitzetter en afwerker van de waterloop.Hij trouwde 275-1922 met Luchina Kuik, die 10-10 1904 in Klazienaveen geboren was. Hij ging in 1927 hier bij de spuisluizen werken en was toen in de kost bij zwager Machiel. Ging toch weer terug naar Emmen, werkte toen weer in 't veen. Februari 1928 werd een dochter in Emmercompascum geboren en in juni 1928 ging het echtpaar De Veen met 2 kleine kinderen op bezoek bij moeder Eizinga op Wieringen.'s Morgens met de bus van Emmercompascum naar Coevorden. Toen met de trein nar Amersfoort, Amsterdam naar Schagen.Met het trammetje naar Ewijcksluis en tenslotte met de bus over de Korte Afsluitdijk, die net klaar was.Ze kwamen 's maandags aan op Westerland en hoorden dat er wel f 40,- per week verdiend werd en in Emmen maar f 15,-. Jan de Veen vroeg of er werk was en ja hoor, vrij das was hij al aan het werk: kleibakken lossen achter de kruiwagen voor de Amstelmeerdijk.Zij gingen bij moeder wonen in de boerderij tot oktober 1928. Jan kocht daarna de keet van zijn zwager op de Poelweg voor f 600,- en zwager bouwde toen een nieuwe noodwoning aan de Poelweg, die in oktober 1928 ook al klaar was. Jan de Veen en Luchina Kuik hebben 10 jaar in die keet gewoond, voordat zij verhuisden naar een "echt" huis. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Raad van 30 juni 1893: In de rondvraag deelt de heer P.Tij sen mee, dat geiten lang de wee naar Westerland grazende veel overlast eroorzaken,"zoomede van de kraaijen die in de kerktoren v Hat bin hem seen klachten over de geiten zijn binnengekomen Voorzitter zegt, dat bij hem geen en aan de kraaien is weinig te doen. V 1!

Op de Hòògte - Wieringen | 1992 | | pagina 6