349 DAMSTERPAD, PAD NAAR DAM? Het Damsterpad, binnendoor-verbinding tussen Westerland en de Haukes, is bekend bij velen.Meestal in gunstige zin.'t Is immers een leuk wggetje, dat voor een groot stuk 't karakter heeft van een laantje, omdat aan beide kanten bomen en struiken staan, zoals bij de Kerkelaan. Door veel wandelaars en fietsers in de route opgenomen, hoewel de laatsten er vaak alleen in zuidelijke richting gebruik van maken. Zonder te trappen suis je de helling af richting Oosterdamsterweg en Waterweg. In omgekeerde richting gaat heel wat moeilijker.Heel wat fietsers zie en hoor ik kreunend en steunend de top van de col bereiken, soms zelfs met de fiets aan de hand. c In de jaarlijkse wielerronde van Westerland tijdens het Westerlanderdorpsfeest vormt dezelfde col een behoorlijke hindernis voor de renners. In t niet al te lange circuit komt die bult wel heel vaak, en slopend terug. 't Vriendelijk ogende weggetje heeft in de loop der jaren een enkele keer voor veel verdriet gezorgd. Kinderen, nog niet zo lang de fietskunst meester, gaan graag zonder te trappen, met steeds grotere snelheid omlaag.Maar als 't fietsje een doortrapper is, waarmee niet te remmen is, als de beentjes de snel ronddraaiende trappers niet meer kunnen "pakken", zorgen valpartijen voor schaafwonden, tanden door de lip, fiets kapot, kortom groot verdriet. Zelfs kent de geschiedenis van het Damsterpad dodelijke ongevallen. Een kind onder de achterwielen van een tegemoetkomende vrachtauto en een automobilist die de haakse bocht in de weg niet opmerkte en rechtdoor reed, waarbij een boom een niet te nemen hindernis vormde. De huidige ligging heeft het Damsterpad gekregen in 't kader van de ruilverkaveling. Oorspronkelijk was er een min of meer verhard pad dat westelijker liep dan de weg nu, langs het huis van de familie Worst. Dat pad, in de volksmond "'t Smalle Pad genoemd, liep met een bocht om 't stolpje heen, dat nu ingrijpend wordt verbouwd, vond aansluiting bij een breder pad dat in het verlengde van 't Lagepad lag daar konden boerenwagens rijden en via een haakse bocht toen dus al) sloot dit pad aan op de Oosterdamsterweg De verbinding met 't Lage Pad is er niet meer. Ook de bebouwing is veranderd. Een boerderij aan 't Lage Pad is verdwenen. Op de hoek van Damsterpad en Westerlanderwegwaar nu een paar tuinen liggen, stond een brandweerhuisje. Omdat wij sinds kort aan 't Damsterpad wonen, werd ik nieuwsgierig naar de naamgeving van deze weg. Ik dacht dat het pad misschien een verbinding vormde met de noordkant yan 't eiland, waar 't nu "Dam" heet. Dat schijnt niet zo te zijn.Op oude kaarten van 't eiland Wieringen van rond 1540 wordt van "bannen" en "koghen" gesproken. De Westerlanderkoog stond regelmatig onder water, omdat er nog geen dijk was.Er zal dus ergens een dam hebben gelegen waarop 't Smalle Pad (Damsterpad)aansloot. Wie van de lezers weet daar iets over te vertellen ?Neem de pen ter hand en voorzie de redactie van ons verenigingsblad van copyEn misschien kunt u dat wel veel geschiedkundiger dan ik dit stukje schreef, 't Is tenslotte informatie voor een Historische VerenigingIk ben benieuwd en dank u bij voorbaat voor reacties. G.Hille

Op de Hòògte - Wieringen | 1992 | | pagina 25