341 niet groot, daar wij voorlopig één gulden kregen voor de 100 kilo.We konden ieder 6 a 700 kilo in de week maaien. Als het zeegras dan geheel bewerkt was en afgeleverd, wat wel een jaar kon duren, dan kreeg men voor ieder 100 kilo, als de waar goed was, nog f 2,50 of f 3,-, na gelang de qualiteit was. Dan moest daar de boer nog van betaald worden en het land waarop het was bewerkt. Toen dat bewerken van het zeegras afgedaan was, begon alweer het visschen van alikruikels. Ik moest dus weer de geheele week van huis. En intussen was ons een zoon geboren. Tot overmaat geraakte de vrouw aan de sukkel. De vrouw wou ook zoo graag dat ik niet meer naar zee behoefde te gaan. Teunis Takes zoon van Johannes Takes en Antje Duijnker geboren 31-3-1887 gehuwd 2-11-1913 met Trijntje Asj es Cornelia Takes dochter van Johannes Takes en Antje Duijnker geboren 25-2-1891 gehuwd 9-6-1912 met Jan Bruul En ik wilde heel graag wel handel doen, maar hoe Geen geld en geen kennis. Toen zegde de vrouw:"Je moest maar wat boodschappen mede brengen uit de Helder.Koffie, thee, suiker, tabak enz." Maar ik zegde: "Wij hebben geen geld" Nu hadden wij het zeegras afgeleverd, zoodat de vrouw f 10, of f 15,- kon missen. Na verloop kwam ik in de Helder.Ik kocht wat boodschappen, ongeveer voor 10 gulden,want ik moest ook nog een evenaar, schalen en gewigt hebben. De schalen kocht ik voor oud voor heel weinig. De evenaar moest nieuw zijn. Ook de gewichten kocht ik voor oud.Een winkel hadden we niet. De vrouw bracht het in een ledige bedstee. Daar er in ons kamertje twee bedsteden waren, en zoo begon de vrouw,toen ze wat beter was, bekend te maken aan de familie en buren, dat ze boodschappen verkocht. Na verloop van een paar maanden kwam ik thuis uit zee.Ik had intussen alweer wat boodschappen medegebracht.

Op de Hòògte - Wieringen | 1992 | | pagina 17