310 Toch heeft dit onderzoek wel het een en ander opgeleverd zoals we zullen zien. Maar al helemaal anders wordt het wanneer we ook nog wat meer van het leven en werken van deze voorzaten aan de weet willen komen omdat genealogie toch méér moet zijn dan een veredelde burgerlijke stand met alleen maar namen en data van geboorten, huwelijken en sterven. Gelukkig heeft ook dit onderzoek wel wat opgeleverd. En daar beginnen we dan maar mee. Het enige aanknopingspunt vormt het gegeven dat Jan Aeriaensz.Koy van beroep kooiker is geweest. In elk geval bezit hij op 6 november 1704 een vogelkooij", want op die dag veroordelen Schout en schepenen iemand die niettegenstaande placcaten van de hooghe overigheijt" vogels gevangen en geschoten heeft met slagnetten en een roer "omtrent tusschen de kooijen van Jan Kooij en Sijmon Swemmer" Slagnet. Vogelvangst Het vangen van vogels is op Wieringen sinds onheugelijke tijden voor een (klein) deel der bevolking een middel van bestaan geweest. Over het vangen van zwanen en ganzen is al vroeg meer bekend omdat er belastingheffingen aan verbonden waren, waarvoor uiteraard een administratie bijgehouden moest worden De graaf bezat het zgn. zwaansrecht, wat inhield dat iedere zwaan die binnen de grenzen van zijn rechtsgebied neerstreek, automatisch zijn eigendom was. Ze werden met behulp van netten gevangen na met bonen gelokt te zijn. Uit afrekeningen van de Rentmeester der Grafelijkheids-rekenkamer uit 1344 en 1345 valt af leiden dat de aan de graaf toebehorende zwanen door inwoners van Wieringen werden gekocht, en wel per honderd stuks In het ene jaar wordt voor honderd zwanen £6 betaald, in het andere £8, dat is per zwaan 6 resp. 8 denaries (penningen). Over het vangen van ganzen worden we iets gewaar als op 29 september 1333 graaf Willem van Henegouwen aan Harken, de zoon van een Wieringer schout, het recht geeft om vier (lok)ganzen op zijn erf te houden. Het vormt een tegenprestatie voor een aan de graaf door zijn ouders bewezen dienst; maar waaruit die bestond komen we niet aan de weet.

Op de Hòògte - Wieringen | 1992 | | pagina 8