308 HOE KWAMEN ZIJ OP WIERINGEN Toen Wieringen nog een eiland was, woonden er Wieringers. Toen de Afsluitdijk gemaakt werd, kwamen er niet-Wieringers We zouden ze nu misschien allochtonen noemen.Ze kwamen immers uit verre streken, uit Nederland. Maar hoe kwamen ze nou eigenlijk Hoe wisten ze dat hier werk was Of hadden ze al werk en konden ze zich verbeteren Of had hun baas werk aangenomen Op zoek naar de manier waarop men naar Wieringen kwam, bleken er grote verschillen te zijn. Zo vertelde Frans (Franciscus) van Dongen dat hij in Zevenbergen -waar hij overigens geboren werd op 4 oktober 1906 - naar de Arbeidsbeurs ging om werk en dat er hem verteld werd, dat er werk was op Wieringen. Frans ging in 1928 - hij was toen 22 jaar - met 5 mannen hier naar toe, maar Frans is de enige van deze ploeg die hier gebleven is. Hij trouwde 24 april 1931 met Elisabeth Johanna van Kampen uit Zevenbergse Hoek en vestigde zich 25 april 1931 voorgoed op Wieringen.Samen met zijn Betje, aanvankelijk in een woonkeet op de Molgerweg. Hij verdiende toen f 35,- per week, veel meer dan in de rest van Nederland. Het verhaal van Jan Douwe Post is weer heel anders. Hij werd 30 november 1902 geboren in Damwoude bij Dokkum.Had al op Wieringen gewerkt aan de dijkverzwaring bij Hippolytushoefheeft toen geslapen in een wierschuur bij de Marskedijk, later in een keet. Toen de afsluitdijk gemaakt werd, ging hij dusvoor de 2e keer naar Wieringen.Weer via een aannemer, deze keer uit Sliedrecht. Hij was krammer van beroep. Hij was in 1926 in Finsterwolde getrouwd met Annechien Nanninga, maar vestigde zich pas op 14 juli 1930 voorgoed op Wieringen en ging toen wonen in een boerderij achter de kerk van Oosterland, die hij kon huren van Meijert Bakker. Post kwam met zijn vieren, nl. een broer en twee Groningers uit Bellingwolde. Post is de enige die is gebleven. Het verhaal van Jan Midavaine is weer heel anders. Hij werd geboren 16 november 1904 in Vere, begon te werken bij Rijkswaterstaat in Zeeland, leerde voor machinist en werkte later voor een Duitse firmaChristiaan en Nielsen. Deze firma had werk in Frankrijk en Duisland. Midavaine heeft ook nog als "kontjongen" in Keulen gewerkt.Later ging hij met deze firma naar Wieringen.Toen is hij hier gebleven. Bij trouwde 24 januari 1949 met Neeltje Stadig, een Wieringse. Ze kregen geen kinderen. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx VOLKSGENEESKUNST Op de Wieringer aken smeerde men vroeger Stockholmse bruine teer De moeder van Simon Wagemaker van de Gest maakte pilletjes als volgt: ze nam wat zelfrijzend bakmeel en deed daar wat Stockholmse bruine teer in. Ze kneedde dan net zo lang totdat ze mooie bruine pilletjes ervan had gemaakt Deze pilletjes waren goed voor alles, zoals je bloed, goede ontlasting enz. Ze nam deze pilletjes dan alvast uit voorzorg om kwalen te voorkomen. Er waren ook bruine teerpillen te koop. W.E.A.van Tol xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Op de Hòògte - Wieringen | 1992 | | pagina 6