323 Tot dusver hebben de oud-rechterlijke archieven voor de familie Kooij enkeTe interessante details opgeleverd: ze zijn in het voorgaande verwerkt. Weinig is opgediept uit de oud-notariele archieven.Dat is wel begrijpelijk want er was op Wieringen pas laat een notaris. Vóór diens komst togen de eilanders voor het vastleggen van transacties, testamenten e.d.naar een notaris op de vaste wal. Helaas niet naar één bepaalde vaste notaris, maar naar verschillende. En ook na de komst van een notaris op het eiland, was niemand verplicht juist naar hém toe te gaan om zijn zaken te regelen. Men kon nemen wie men wilde. Zo zijn er later nogal wat zeevarende Wieringers geweest die hun zaken door een Amsterdamse notaris lieten vastleggen. We moeten het dus hebben van toevalstreffers, die overigens best heel verrassende gegevens kunnen opleveren. 39) Voor het geven van voornamen aan kinderen bestonden vaste regels en als die ook na 1600 op Wieringen hebben gegolden, betekent dit voor de familie Kooij dat de grootvader van Jan Aeriaensz.Kooij een Cornelis is geweest. Wat dan weer inhoudt dat Jans vader voluit Aeriaen Cornelsz.Kooij heeft geheten In de registers van de kerk van Hippolytushoef komt inderdaad in 1681 een Cornelis Sijmensz.Kooij voor, die met zijn vrouw Maeritje Jans op de Groote Elft woont. En Maeritje is een naam die later veel voorkomt in de familie Kooij Ze zijn allebei voor 1697 gestorven. Maar ook bij de veldnamen in de kadastrale legger komen we de naam Kees Kooij enige malen tegen: "Kees Kooijs ventje"een vennetje kan een restant van een kooiplas zijn...) en "bij Kees Kooij s" Ditzelfde geldt voor zijn vader Sijmen Kooij: diens naam is bewaard gebleven in veldnamen als "Simon Kooijs ven" (alweer en "Simon Kooijs weidtje". Maar Simon Kooij zelf komt in de eerste kerkregisters, die in 1681 beginnen, al niet meer voor en was toe blijkbaar al overleden. Zo zou dan de stamreeks kunnen luiden: Sijmen Kooij Cornelis Sijmens Kooij Aeriaen Cornelis....Jan Aeriaens Kooij- Cornelis Jansz.Kooij enz. Het struikelblok in deze serie vormt Aeriaen Cornelis, want tot dusver is er geen Aeriaen Cornelis Kooij gevonden, die keurig in het rijtje past, vandaar die stippeltjes Wél komt enige malen een Aeriaen Cornelisz. voor zonder achternaam Kooijmaar bij nader onderzoek vallen die af als candidaten. Precies in de reeks past wél Aeriaen Cornelis Glasemaecker, die, blijkens de kerkregisters in Hippo in 1681 en 1697 met zijn vrouw Neeltje Jans —alweer een Jans op Oosterklief woont. Maar hij is géén Kooij Houden we een vervelend hiaat Op Wieringen werd echter nogal vrij met achternamen omgesprongen. Soms kregen in een gezin een of meer kinderen een andere achternaam dan die van hun vader, bijvoorbeeld die van hun moeder. Zo droegen in het gezin van Jan Claasz.Kooij en Maertje Jans Kasenbroot van de 7 kinderen er 2 de naam Kasenbroot van hun moeder.Ook in het gezin van Hendrik Claesz.Kooij en Maertje Dircks Landman kreeg de eerste zoon de naam van zijn moeder: Landman. En Claes Pietersz.Minnes, die in 1809 trouwde met Gerbrich Pieters Kooij, kreeg zowel de voor- als de achternaam van grootvader van moeders kant, want zijn vader heette Pieter Sijmonsz.BakkerOok zien we dat mensenrijen geslachtsnaam veranderen: zo noemt Willem Dirksz.zich later De Boer Kan zich bij de Glasemaeckers iets dergelijks hebben voorgedaan? Dan zou Aeriaen Glasemaecker een Kooij geweest kunnen zijn die van zijn ouders -om een of andere reden- de achternaam Glasemaecker kreeg !Hij kan dan zijn plaats in de stamreeks innemen. Die komt er dan als volgt uit te zien^met zeer veel slagen om de arm natuurlijk omdat de generaties I, II en III zéér hypothetisch zijn:

Op de Hòògte - Wieringen | 1992 | | pagina 21