320 De Swemmer-c.q. Strandtkooi (foto C.Pot) De tweede zoon van Jan Aeriaensz.Kooij die kooiker werd, is Cornelis Jansz.Kooij, het eerste kind uit zijn huwelijk met Gerbrich Cornelis, in Hippo gedoopt in oktober 1682 en daar woonachtig in 1715 "aen de noortsyde der kerck" met zijn vrouw Diewer Jans. Hij is trouwens eerst koopman geweest en is enige malen betrokken bij rechtzaken o.a. over wol en rentebetaling in 1715, 1716 en 1717) en koopt daarna in 1719 de vogelkooij van Symon Jacobsz.Swemmerkooi 14 in de lijst, die al even ter sprake kwam. Deze tweede eendenkooi die in de familie Kooij een rol speelt, lag dicht bij die van stamvader Jan Aeriaensz. zoals we al zagen, onder de rook van Hippolytushoef waar ze allebei woonden. Cornelis woont in 1752 nog in de Groote Elft, maar achter zijn naam staat in het ledenregister van de kerk "obj^y': hij is dus overleden vóór er in 1756 een nieuw register werd aangelegd Waarom Swemmer zijn kooi verkoopt, is niet duidelijk. Hij is in maart 1691 getrouwd met Trijn Jans en als zij familie is van Diewer Jans blijft de kooi in de familie. In 1715 worden hij en zijn vrouw nog in het ledenregister vermeld, maar bij beiden staat "obiit" en zij zijn dus vóór 1731 overleden. Deze kooi was veel ouder dan die van Jan AeriaenszKooijwant niet alleen dateert het consent ervoor al van 12 augustus 1616, maar het wordt verleend om de vervallen kooi te mogen repareren en herinrichten. Het gaat dus om de legitimatie van een allang bestaande, maar vervallen eendenkooi die opnieuw in exploitatie wordt genomen. Hoe oud de kooi in 1616 wel was, valt niet bij benadering te zeggen, maar ongetwijfeld heel oud. De kooi bestaat nog altijd, nu als wandelbosje, eigendom van Staatsbosbeheer en ligt op de hoek van de Koogerweg en de Kruisweg. Ook bij deze kooi valt het op dat het consent niet op Swemmers naam staat of een voorvader van hem, maar van Cornelis Gerritsz.Cleyen na korte tijd van Gerrit Cornelisz.Cleydie wel diens zoon zal zijn. Van een familierelatie tussen de families Cley en Swemmer is (nog) niets gebleken. Sommige Cleys zijn aangeslagen in de 1000e penning: in 1621 Corners Gerbrantsz. en Dirck Gerbrantsz. en in 1654 en 1660 Jacob Cornelisz.Cley Ook nu is Swemmer, hoewel het consent niet op zijn naam staat, kennelijk gerechtigd de kooi te verkopen.

Op de Hòògte - Wieringen | 1992 | | pagina 18