317 Sommige daarvan liggen rond de zeven plaatsen waar we al eendenkooien hadden geïdentificeerd. Dat is begrijpelijk. Maar het ligt voor de hand dat op andere plaatsen met zulke concentraties van kooij-veldnamen ooit óók eendenkooien hebben gelegen Wanneer we dan nog letten op de vorm van de kavels en hun ligging in het landschap (laaggelegen gronden), dan vinden we plaatsen waar deze 8 eendenkooien in het verleden in bedrijf kunnen zijn geweest. Het resultaat is op de bijgevoegde kaart aangegeven, zij het met een vraagteken omdat de werkelijkheid er hopelijk vrij goed door benaderd wordt, maar daarover natuurlijk geen zekerheid bestaat. Deze 8 plaatsen van voormalige eendenkooien staan dus ter discussie: ieder die een andere mening heeft, wordt vriendelijk verzocht die te laten horen, graag duidelijk gemotiveerd. Restant van Jan Kooij's kooi, vroegere Koopmankooi. C.Baijs De kooien der Kooijen We beperken ons verder tot de beide eendenkooien waarmee de familie Kooij in het verleden verbonden is geweest, de kooien 14 en 16. Te beginnen met nr16 In de kadastrale legger van 1832 staat, deze kooi. te boeit als "Jan Kooijs Kooij", en dat terwijl het consent niet aan Jan Kooij maar aan Jan Aller tsz. (Barman) van Hippo vergunning geeft voor de aanleg van een "vogelkooij". Tóch gaat het om dezelfde kooi. Die ligt volgens het consent "in de hanne van Yppelshoeff omtrent de Burge". En "burge" is altijd een hooggelegen stuk land aan zee, vgl.zeeburg(=zeewering) In dit geval bestaat die Itoogle uit twee percelen welke vóór de inpoldering van het Nieuweland inderdaad nog aan zee lagen, na de overstroming van deze polder in 1683 opnieuw, maar na de inpoldering van de Waard Nieuwlandpolder uiteraard niet langer. De Burgerdijk loopt loodrecht op die twee percelen noord(=landin)waarts. Kooi nr.16 ligt inderdaad "omtrent de Burge". Dat klopt dus helemaal. Op de kadastrale kaart van 1832 staat ze als "vervallen" aangegeven.

Op de Hòògte - Wieringen | 1992 | | pagina 15