DE WEGEN OP WIERINGEN Rond 1860 waren de wegen grotendeels niet veel meer dan zandwegen. Er waren z.g. viervoetspaden, waar je met een paard een viervoeter en wagen langs kon en er waren tweevoetspaden, dus alleen verbindingspaden voor lopende mensen. De wegen lagen overal beneden de aangrenzende landerijen en hadden geen afwatering op de laagste plaatsen. Dat betekende zelfs in het zomersei zoen toch slecht begaanbaar. Op de hogere gedeelten van Wieringen waren de wegen zo zanderig dat twee paarden in den stap te naauwernood het zelfde kunnen verrigten wat langs kunstwegen door een paard in draf met gemak geschiedt 1 Lange tijd is verbetering van de belangrijkste weg, van De Haukes via Hippolytushoef naar Den Oever, tegengehouden door conservatieve Wierin- gers. Zij dachten dat vooruitgang dwaasheid was en zij hielden zich aan hetgeen door de voorvaderen is geschied."^-' De Haukes omstreeks 1900 Uit: Wiringherlant door J.T.Bremer In 1861 waren de voorwaarden, waarop het gemeentebestuur van Wieringen de herstelling en het onderhoud van de gemeentewegen en de voetpaden aanbesteedt de volgende: Voorwaarden waarop het gemeentebestuur van Wieringen zal aanbesteden de herstelling aan en het onderhoud der Gemeente Wegen en voet paden tot den Eersten Januarij Achttien Hon derd Een en Zestig; Art1 Het werk zal bestaan in het slechten, gelijkmaken, ronden, het brengen van hoogtens in laagtens, het openen van sjanen en greppels der wegen, het ronden, digten en bestorten der voetpaden met grof zand; en het in voldoenden toestand onderhouden van de wegen met de voetpaden tot den Eersten Januarij Achttien Honderd Een en Zestig, alles op aanwijzing naar keur en schouw en ten genoegen van het Gemeentebestuur 235

Op de Hòògte - Wieringen | 1992 | | pagina 15