Oesters en wulken, in Belgie Oldenellen. De mosselen gaan via Harlingen per boot naar Harwich of Londen. Ze nemen dan wel veel vlees en kolen mee terug. Vissers, zoals S.Zomerdijk, G.Smid en Dirk en Jan van Reintje hadden veel retour kolen, wanneer ze uit Harlingen terugkeerden. Moeder Koorn is met de was naar de Noorddijk geweest. Jan de sogger het lam, gaat dan met haar mee. Er liggen al wel 17 partijen was aan de dijk te bleken in de zon. Sogger graast een beetje aan wat rietblaadjesdie in de "kulen" groeien. Bij terugkomst zegt moeder:" Ga even naar Peet Guurt je van het Kattegat en zeg, dat oom Nan met krukels aan de steiger ligt. Dan kan ze het eten opzetten Peet Guurtje Zomerdijk woont ook nog aan de Noorderweg, een lang huis.'fc Voor aan de Zeestraat woonde Reintje Kuit met C.Lont^als schoenmaker en ook in het voorhuis de schoenmakerij en de varkenswaag'.® Graag gaan we even naar Peet Guurt je en krijgen dan vaak een heirkoek plat brood op het fornuis gebakken(haardkoek) Antje, Jaantje en Jan zijn de kinderen en nog een thuishaalderNan is geen prettige jongen, zijn moeder is al vroeg gestorven op de Hoelm. En toen is hij bij Peet Guurtje thuisgehaald. Aan de overkant van de Noorderweg was toen nog een sloot, vanaf de dijk achterom de wierpakhuizen van Jan Tijsen Lot aan de hoek Noorderweg - Hofstraat. Het afval van de oude schoenen van C.Lont werd iedere week in de sloot gedeponeerd, evenals afval van een geslacht varken of soms een dode kip. Bij oom Jan Hegeman was achter in de tuin een vlonder^f houten stoep, aan de kant waar Peet Ma Tijsen de kousen en broeken van de jongens Jan, Jacob, Piet en Dirk uitspoelde, wanneer dezen weer eens in de molm achter de dijk hadden gezeten. Het was een vuile sloot. Die is tijdens de Zuiderzeewerken bij het maken van betonzuilen met het afval dat er overbleef gedempt. Op het terrein is nu de machinefabriek van Jan Luyt gebouwd. De nieuwe loods van oktober-november 1971 staat op de rand van de sloot, een plaats waar vroeger het armenhuis van de Nederlands Hervormde Diaconie stond. Wij verlaten de noord en gaan door het Kattegat naar de ZeestraaL. De Oester 205 Gewone alikruik of Kreukel

Op de Hòògte - Wieringen | 1991 | | pagina 9