Gemeente~Exploitatie o o o der Wierwaarden vaten petroleum, meel van de Firma Witsenburg, inlands en Amerikaans en soms Hongaars, Surinaams en Barbados suiker voor speculaas en suikerwerken. De vele leveranciers lieten hun zogenaamde reizigers iedere maand een bezoek aan het eiland afleg gen om hun waren aan de man te brengen: Boulenois en Borjeson met hun vertegenwoordiger Jan Veen, enige dagen logerende bij Koorn of D.Lont, de prop genaamd. Jan Veen en zijn vrouw Guurtje ontvingen dan wel eens Wierin- gers voor een nacht te logeren in Alkmaar Honingzoet en krenten, wat meel e.a. was hun handel, dus grossierderij Klik en Kluft waren ook wel bekende firma's bij bakkers en kruideniers, ook wel Lieshout. Veen kwam per fiets uit Alkmaar, was dan een week onderweg en deed dan ook Hippo - Westerland - Stroe - Haukes - Ewijcksluis - Oudesluis en andere plaatsjes aan voor bestellingen. Kemper en Kasper hadden een andere "bisnis", eerste klas manufacturen even als Spruyt uit Alkmaar en Kos uit Anna Paulowna. Hun goederen werden later door de vrachtrijder en boer J.Huybers en Sam Lont rondgebracht. Zes weken later kwamen Spruyt en anderen weer om de centen en nieuwe bestellingen. Kasper was een marskramer, een enorme houten mars met riemen over de schou ders, hoog boven zijn hoofd uit, vol met dagelijkse goederen als lepels en vorken, theezeefjes, knopen, lampepitten, haakjes en oogjes, sponsen en zeemlappen, bordenkwasten, dweilen en verdere snuisterijen. Pentega, ook koopman, met een handkar geholpen door Gert en Dirk Dirks, die zijn handwagen duwden. Voor een paar kwartjes waren ze dan heel blij. Ook Poorter kwam langs de huizen met biezen en kokosmatten. De beurtschippers en Jo Bays met de postboot vervoerden al deze artikelen van het vaste land naar hier. Zij brachten ook het veevoer, zoals lijnkoe ken van Duyvis- obertop, Honig en Bertels lijnzaadkoekjes met suiker. Dat alles werd op Wieringen vlot verkocht. Buma vertegenwoordigde de firma Duyvis en verdiende daar dan met de vracht ongeveer f 1,50 per 100 koeken aan. Deze werden dan verkocht aan de boer voor f 12,- per 100. Mais per mud f 4,50, later f 6,- franco thuis. Afge haald van de haven 50 cent minder. De lijnkoeken lagen los opgestapeld in het ruim. Afval en stof werd later door de knechten van de beurtschippers bij de bakker verkocht voor een paar gulden. Later was ook nog Kees Rotgans bij de knechten. Hij voer op een boot van Kaan. Wij gingen een lading meel van de haven halen, de knechten hadden veel haast om naar Amsterdam te varen. Bij het aanslaan van de motor kreeg Kees zijn been tussen het vliegwiel en dat werd er totaal afgerukt. Hij heeft het overleefd.En woonde de laatste jaren in de Kapellehof. WIERltfGEN- Verkooper voor het Binnenland Verkooper voor het Buitenland CHRIS. GR00TES. f J. VERWIJS. 203 TE WESTZAAN. HOORN.

Op de Hòògte - Wieringen | 1991 | | pagina 7