OUDE TEKST Hieronder treft u een tekst aan in de oorspronkelijke taal van die tijd. Het verhaal komt uit de Oud-Rechterlijke Archiefboeken van Wieringen. Deze boeken bevinden zich in het Rijksarchief van Noord-Holland te Haarlem. Omdat de inhoud van dit krantje zich grotendeels in Den Oever afspeelt, vond de redaktie dit een aardige aanvulling. Achter sommige woorden staat tussen haakjes de betekenis, dit om u het lezen iets gemakkelijker te maken. De redaktie zou graag horen, of er meer belangstelling is onder de lezers voor zulke verhalen met de oorspronkelijke tekst. Aan het eind van het verhaal vindt u een paar regels gekopieerd met de hand tekeningen, zoals ze echt in het boek staan. En dan nu het waar-gebeurde verhaal Op den 29e December 1783 compareerden verschenen) voor ons, Pieter Nanningsz en Evert Heijblok, regeerende scheepenen van de steede Hippolytushoeff op 't eijland Wieringen Zijbrant Evertsz,oud 57 jaar en Jan Bakker, oud 37 jaar, wonende aan Den Oever op dit eijland en behoorende tot de Schipperij aldaar, dewelke verklaarden ten versoeke van allen dengene die deese eenigsints zou den mogen aangaan, hoe waar is: dat na dat het een ider bekent op den 14den laastleeden maant November op den dag een vliegen de storm gewoeijt had,en daardoor met reden mogt vooronderstelt werden dat daar aanmerkelijke schade op zee soude gebeuren en mensen en scheepen in gevaar zijn, hebbende zij, getuijgen, aireede een schip sien drijven, waarop zij getuijgen des avonts met elkandere en met ander zeevarend volk resol veerde (besloten) om soo schielijk mogelijk was van de wal te steeken en de nootlijdende soo veel in haar lieden vermogen was de behulpsame handt te bieden en teffens haar winning te bevorderen. Des nagts doen (toen) 't weer wat afnam, gingen de lootsschuytschippers Zijmon Elders en Zieuwert Swan met haar schuyten van de wal, quamen bij 't schip "Regten hoff" schipper Wiebrant Rinkes, sittende in d'Breesande in en aan de grond welke schipper seer begeerig was een brief aan de wal te hebben, op dat die dan kon verder besorgt werden, bewilligde daartoe dese schipper voor d'somma van hondert 217 s

Op de Hòògte - Wieringen | 1991 | | pagina 21