Gaan we nog één keer naar de overkant van de weg, dan komen we in het kruidenierswinkeltje van Adriaan Hegeman'en Antje Tijsen, met een groot en druk gezin. De kinderen Maartje, Gerritje, Anne, Jan, Meyert en de tweeling Cees en Dirk. Adriaan heeft een beurtveer op Den Helder en Medemblik. Soms vaart hij met het kaart- en platenjacht naar Workum om aardewerk voor de zaak. Jan Koster en Jan Kossen trouwen ieder met een dochter. Jan Kossen is een goede smidsknecht en heeft het plan om later een smederij te beginnen. Dat is hem ook gelukt, maar na een jaar of tien wordt het bedrijf toch opgeheven. V Verder gaande vinden we een dubbel huis van Cornelis Rotgans en Wijntje van oom PietKoorn. Ze hebben 2 kinderen:Elbert en Guurtje. Kees Rotgans is een beste visserman op de Noordzee. Als hij zaterdags huis waarts keerde en dan onderweg nog een laatste streek deed, hoorde men al gauw de omroeper Jan Wiegman dat er verse schol aan de haven was. Dan ging ieder er met een emmer op af om 50' of 60 verse scholletjesj Dan was het zondags een feestdag [met gestoofde vis. Cees Rotgans rookte dan zelf kleine ponen en verkocht deze grif voor 50 of 60 centen per 20 stuks. k2- De boerderij van Meyert Tijsen was het laatste huis. In zijn tijd was het een flink bedrijf. Land bij huis tot aan de molen en ook nog 5 bunders in de Polder. Meyert was niet sterk door een longaandoening. Door Cornelis Bakker werd daarom het bedrijf in huur overgenomen. Kees kwam uit het molenhuis en woonde er dus dichtbij. Onderwijl was oom Cornelis Koorn getrouwd met Geertje van Jaap van Tet en die trokken bij Kees in de boerderij. Van de boerderij van Keeske gaan we weer terug door de Zeestraat naar de Voorstraat en komen aan de dijk bij de haven. Jan Wiegman met zijn vrouw Aaltje Breed wonen aan de dijk4.5 Het gezin is groot: Hiltje, Mien, Brecht, Maartje, Anne, Piet en Hein. Ze hebben nogal eens ruzie. En dus moet moeder haar mond wel vaak open halen. Voor het huis was een bleekveld en de hele dag was aan de lijn. Jan Wiegman heeft veel ambachten. Hij was boerenknecht bij grootvader toen grootmoeder op 10 juni 1908, 66 jaar oud, overleed. Tante Geertje en oom Cornelis ver huisden naar het huis om de Noord. Grootvader bleef bij hun inwonen, hij 18 mei 1929 op 89-jarige leeftijd is gestorven. Wiegman werkte er nog en was naast boerenknecht puttenlegeromroeper, kapper, lantaarnopsteker en later werd hij afslager bij de visafslag. afslag was aan Den Oever gesticht door het vissersfonds. Cornelis Rotgans tot Die 213

Op de Hòògte - Wieringen | 1991 | | pagina 17