Het boerenbedrijf van Jaap Kaan was in het Hof, op de hoek van de Gester- weg. Er tegenover woonde Germen Bays en meer huizen stonden er niet. iJaap Kaan had 2 zoons, Jan en Cornelis, en een dochter Trijn tje. Jan ging toen hij 18 jaar was, emigreren naar Canada, om niet in militaire dienst te moe ten. Hij kwam op een boot met Russische landverhuizers en kwam berooid in Canada aan. Hij had het de eerste jaren moeilijk, doch is thans een paar keer in Holland terug geweest. 35 Naast Kaan woonde Pieter Rotgans en Tetje Bakker. Hij was visser man en viste met Jan Tijsen van de Gest op de Noordzee. Tet had, toen Pieter op 29 november 1920 overleed, ook nog een kleine boer derij. Simon, Jan, Maartje en Elbert bewerkten alles samen. Bij waterwerken bij Leemans ver dronk de zoon Elbert op 1 juni 1935, 32 jaar oud. In een kamer bij de familie Rot gans was in de mobilisatietijd 1914-1918 een gezin Belgen onder gebracht als vluchtelingen, Lau- rijnses Sas. Hij verstond het schoenmakersvak Ouwe Koorn bewoonde het volgende huisje met alleen Maartje nog thuis, bijnaam Pelle. De zonen Meyert, Jan en dochter Neeltje waren al uit huis. Volkert Koorn, de verteller. waren ar uil uuro. - - Meyert was op zee en kreeg later een mankement aan een been. Zijn vrouw was Betje Spaans. Zij hadden twee kinderen, Cornelis en Bram. Meyert moest toen zijn verdere levensdagen met een houten been zijn weg door het leven zoeken. Hij kocht van Nan Helling man een stukje grond voor 250 gulden, bouwde er een huisje op en begon een winkeltje. Hij ventte met een kettewagen naar Oosterland, Stroe en de Pol der. Hij kocht soms in Den Helder een kist gerookte bokking of scharren en ventte net zo lang tot hij ze kwijt was. Hij kocht soms een oud schip en dan waren er wel slopers, die het voor een paar centen stuk maakten. Meyert verkocht het dan voor brandhout en als palen bij de boeren voor een hek. 38 Naast Meyert Koorn was door Bertus Bakker en zijn vrouw Trijntje Bekendam een woning met café gebouwd. Zondags kon men daar een kop chocolademelk kopen voor 10 centen of een kogelflesje cider en dan vermaakte de jeugd zich met het biljart. Hier werden geen alcoholhoudende dranken verkocht. Bertus Bakker deed het café over aan Nan Metselaar en vertrok weer als boe renknecht naar Schagerbrug. 212

Op de Hòògte - Wieringen | 1991 | | pagina 16