eerste woning'^om de hoek is van Jan Bakker en Trijntje Koorn. Bakker, al eerder genoemd als wierperser, droogde ook zelf wier. Hij had twee percelen dat is 200 meter van de Noorddijk. Daar werd op wier gevist. En gedroogd wier, zout of uitgeregend, deed vier en halve gulden per 100 kilogram. De vrouw van Jan Bakker, Trijntje, dreef in de jaren van de Zuiderzeewer ken een winkeltje in tabak en sigaren. Het winkeltje was zo ongeveer een paar vierkante meter. Trijntje overleed in 1930. zo Naast Bakker stond een lang huis, bewoond door Pyt, overleden 1911, 87 jaar. Hij was de vader van Barend Kaleveld, getrouwd met Geertje Tijsen. Uie overleed aan een zenuwziekte in 1899. Het gezin was zeer uitgebreidPiet, Jaap, Willem, Grietje, Aaltje, Antje, Geertje, Maartje, Neeltje, Dieuwer «tie en Trijntje. Willem is op een bladstille dag, terwijl ze met hun nieu we schuit van Workum op weg waren naar huis over boord gevallen en verdron ken. Dat was op 3 augustus 1913. De oudste zoon Piet ging later in de vis handel Die bracht hij tot grote bloei. Na zijn overlijden in *958 heeft Willem de zaak voortgezet met firmanten Kaleveld en Keijzer. Aan de haven staat een complex van pakhuizen met een garage. De vrachtauto s vervoer den dagelijks veel garnalen en vis vanaf Delfzijl en Zoutkamp. Het groot ste deel van de handel was in deze firma zijn hand. Hil Bont en Jan Gorter woonden met hun zonen Kees en Jan en dochter Neel in het volgende huis? Gorter was vaak opperman bij Hermans. Hij is eens van boven van het dak van de kerk van Oosterland over de leien en over de goot naar beneden gegleden en kwam terecht in een net dicht gemaakt vers graf. Hij stond met één voet in de verse grond. Zijn broek was uitgerafeld door de koperen haakjes, waarmee de leien zijn bevestigd. Kees bleef ongehuwd, Jan verhuisde naar de zuid en Neel naar Oosterlan Ze trouwde Jb.Kuut en verhuisde later naar Schagen. Hun zoon Hemke was doofstom. Hij liep op 12 of 13-jarige leeftijd over de 15 cm uitstekende rand om de spits van de toren van Oosterland. Toen ze weggingen, deden ze de hele vissersinventaris en enige sieraden, als een zwarte ketting, oor bellen, zilver, ansjovis- en wiernetten, broeklaarzen, haken, de riemen en de vlet aan vader over. En die gaf het aan Piet Bakker, die met Hiltje Wiegman trouwde. 206

Op de Hòògte - Wieringen | 1991 | | pagina 10