68. DOOPSGEZIND WIERINGEN. (2) Deze tweede aflevering gaat over Elbert Wognum, een tijdgenoot van Cornelis Wagemaker jaargang 2 nr.l) en deze twee mannen vertonen veel overeen komsten. Beiden werden zeer jong gedoopt, op heel jonge leeftijd leraar en zijn jarenlang liefdeprediker geweest. Elbert Wognum werd op 18 juli 1721 op 14-jarige leeftijd gedoopt^en op 16 juni 1726 - samen met Volkert Veerdig - tot leeraar versogt". Zij werden op deze dag na voorafgaand besluit en gedane gebeden door de broederen bij meerderheid van stemmen onder toezicht van den Hoornschen leeraar Pieter Adriaansz. Houttuyn tot dienaren in het woord verkozen." Zij hadden geen bevoegdheid tot het bedienen van doop en avondmaal en tot het bevestigen van diakenen. Hiervoor was hulp van buitenaf nodig. De broederschap floreerde blijkbaar goed, want op 9 april 1736 werd aan de gebroeders Simon en Jan Jansz. de Wit hetzelfde ambt opgedragen. Deze mannen bleken niet zo geschikt te zijn. Van Jan is verder niets bekend en Simon de Wit werd liever diaken, waartoe hij op 19 mei 1743 bevestigd werd. Intussen was Volkert Veerdig overleden en er was dringend behoefte aan een nieuwe leraar. Op 11 april 1740 werd Cornelis Wagemaker door de broederschap toegevoegd als tweede leraar De gemeente beschikte nu weer over twee voorgangers en beiden zouden dit werk jarenlang blijven doen. Op 17 juni 1742 werden Elbert Wognum en Cornelis Wagemaker door de Twisker leraar Cornelis Tijssen in den vollen dienst bevestigd", zij mochten dus vanaf nu doop en avondmaal bedienen en diakenen bevestigen, zodat de gemeente geen hulp van buitenaf meer nodig had Elbert Wognum was een bemiddeld man, maar hij moet bovenal een bescheiden mens geweest zijn. Eigen naam en handelingen vermeldt hij zo weinig moge lijk. Sinds 1721 zijn de belangrijkste gebeurtenissen uit de gemeente op schrift gesteld, zeer waarschijnlijk door Elbert Wognum, maar zijn naam staat nergens bij. In 1769 heeft hij hier een inleiding bij geschreven, waarin wordt verteld wat bij overlevering bekend is over vroeger tijden. Dit notulenboek toont ons zijn ijver en nauwgezetheid, maar ook zijn bescheidenheid. In 1776 wordt de vergaderplaats in de Elft vernieuwd onder leiding van Cornelis Wagemaker. In het notulenboek staat aangetekend dat br. Cornelis Adriaansz. Smit voor dit doel f 500,- schonk en de overige leden met elkaar f 400,- daarvoor bijdroegen. Nergens staat vermeld dat Elbert Wognum hiervoor f 1000,- schonk. door overlevering bekend aan ds. N.Pott en door hem opgetekend) Hieruit en uit andere daden blijkt zijn grote liefde voor de gemeente, maar bovenal uit deze zich in zijn testamentaire beschikkingen. Deze legden de basis tot een fonds voor de eredienst en stelden de gemeente in staat een opgeleide predikant aan te stellen. De eerste die hiervan profiteerde was Cornelis Wagemaker. Hij kreeg na het overlijden van Elbert Wognum f 350,- per jaar, doch dit was van korte duur, op 1 januari 1784 overleed hij. Vervolgens werd besloten om f 500,- en een vrije pastorie aan een nieuw te benoemen opgeleide) predikant aan te bieden. Elbert Wognum overleed op 31 augustus 1781. Hij had 55 jaar lang geheel

Op de Hòògte - Wieringen | 1990 | | pagina 6