'1 4 9 DE_VgORGESCHIEDENIS_EN_DE=B^GE=MEIDAGEN IN l^ In september 1939 begint de oorlog met een Duitse inval in Polen. Toen hebben Engeland, Frankrijk met nog een paar landen Duitsland de oorlog verklaard. Ook de Russen vallen, na Duitsland Polen bin nen. Voor de Joden wordt het moeilijk; men hoort de vreselijkste dingen. Ze moeten daar een ster dragen. In augustus 1939 gaat ook Nederland zich mobiliseren. Veel Neder landers zien er het nut niet van in. Want wij zijn toch neutraal, net als in de vorige oorlog? Er worden echter verschillende maatregelen genomen. In september 1939 komen er een paar bussen met soldaten in het M.U.Z.-park te Oosterland. Ze werden ingekwartierd in de jeugdherberg, bij Café Klein en op Vatrop bij een paar burgers. September '39. Bussen met soldaten in het M.U.Z.- park in Oosterland. Bij Vatrop komt ook het luchtafweergeschut te staan. Bij een boer derij aan de Bierdijk komt een groot zoeklicht. Ook in de school te Oosterland komen soldaten. De rust werd dus danig verstoord. Toch was het met al die soldaten wel een gezellige boel en wan klanken heb ik in die tijd niet gehoord. Zelf v/erd ik wel bij de drukte betrokken, want wij hadden daar een winkel met van alles te koop, tevens rijwielhandel en -hersteller. De soldaten kwamen bij ons nieuwe fietsen en schoppen kopen die ze moesten gebruiken. Ja, ze hadden veel nodig zoals tabak en sigaret ten. Wij hadden soms handen tekort. In de kranten werd het nieuws op de voet gevolgd. En niet te verge ten de radio. Er was radionieuws van het Persburo Vas Dias.

Op de Hòògte - Wieringen | 1990 | | pagina 9