48 Ret de Pinksterdagen lukte het niet zo best met het eten. Er stond rijst op het menu, als dessert een sinaasappel. Er werd toen gekookt voor 120 man. Overigens wilde men de menagemeester zelf voor de onkosten laten opdraaien van de tegoedbonnen, hij had er teveel uitgegeven. Het depot aan de Gesterweg zat immers vol voedsel, dat was goedkoper geweest. Dit was hem echter nooit verteld, over coördinatie gesproken Pinksterzondag werden De Kooij en Den Helder gebombardeerd en toen pas was het echt oorlog voor de Wieringers, Jan Bruul, de postkantoorhouder, was soldaat in Kornwerderzand, Zijn vrouw, Ma Poel, was dus alleen met de kinderen en daarom bleef Geer Verfaille, de telefoniste, bij haar slapen, 's Nachts stond Ma voor haar bed: Geer, het is zover, het is oorlog". Omdat Den Oever frontlinie was, werden de inwoners !s maandags geëvacueerd. Burgemeester Kolff regelde dat met een paar buurge- meenten. Geer moest blijven, ze was onmisbaar als verbindings coördinator tussen de verschillende gemeenten, tot de militaire telefoondienst het over kon nemen. Ma moest wel weg en Geer bleef op het postkantoor onder bescherming van 6 soldaten» Toen ze weg mocht, ging ze naar haar tante, Ma Scheltus-Kooijop Zand- buren, waar haar vader, moeder, zusje en broertje al waren ge- c evacueerd, t Jan Bruul was niet de enige Wieringer op Kornwerd, Meijert Smid lag er ook, die kreeg nog een onderscheiding. De Duitsers zaten toen al aan de Friese kust en namen Kornwerd onder vuur. Tijdens het gevecht raakte er een luik voor de vuurmond van een kanon. Smid haalde toen met een maat dat luik weg. Er schijnen toch zon 2500 Duitsers gesneuveld te zijn, In Kornwerd was een ge wonde, hij kreeg een kogel in zijn zitvlak, f De visserlui waren ingedeeld bij de Marine in Nieuwediep. Een van hen was Wiggert van Anne (Ti jsen) Hij werd naar zijn onderdeel geroepen en zei bij het afscheidnemen: Het is maar voor een paar dagen, ik ben zo weer thuis11. Het werden jaren. Zijn schip beland de in Engeland, later werd hij radarspecialist op een groot vlieg- dekschip van de Amerikanen. Hij zat eens in de buurt van Johannes burg in de trein en daar stapte Willem Keyzer (Knorhaan) zijn coupé in. Toen de 5 oorlogsdagen voorbij waren, gingen de evacués weer naar huis. De soldaten gingen de dijk weer over. De beroepsmilitair Ko Hesse ging naar Assen en Geer Verfaille was weer telefoniste, v Zij zijn in 1942 getrouwd en naderhand in Alkmaar gaan wonen. Verteld door: Ko Hesse Geer Verfaille Kees Verfaille van Jan- en Aaltje Kooij) DE MEIDAGEN VAN 1940 OP WIERINGLN Ik herinner me, naar ik meen was het op 3 mei, de volgende belevenis: De oorlog dreigde, 1 s Morgens vroeg, om ongeveer 5 uur marcheerden er veel soldaten door Hippolytushoef en er reden tanks en jeeps. Iedereen was natuurlijk üit bed en begaf zich op straat. Wij, in de Koningstraat, gingen thee zetten en deelden koppen thee uit aan de soldaten. Zij waren hier heel dankbaar voor, ze hadden al een hele mars achter de rug en moesten de Afsluitdijk nog over. Dit alles herinner ik me nog heel goed. H.Lont-Moermond

Op de Hòògte - Wieringen | 1990 | | pagina 8