47 Het eerste deel van dit verhaal gaat over de belevenissen van Ko Hesse, die vóór de oorlog in Ueendam woonde. In 1942 trouwde hij met de Wieringse Gaertje Uerfaille. De Duitsers vallen, óók bij Nieuwe Schans, Nederland binnen. De compagnie waar Ko Hesse menagemeester van was, bijgestaan door 3 koks, werd richting Afsluitdijk gestuurd, nadat de grens stelling opgegeven was. Opdracht was: terugtrekken op de Hollandse linie in vertragend gevecht, hetgeen inhield, dat de compagnie de bruggen die ze passeerden, opblazen moest met trotyl en de wegen onbegaanbaar maken voor optrekkende Duitsers. De Grebbelinie, IJssellinie en Afsluitdijk konden dan bemand worden, tot de Engelsen te hulp zouden komen, om tenminste de vesting Holland te behouden. Op de Afsluitdijk waren aan Kornwerderzand en Den .Oever kaze matten, bovenop stond afweergeschut van de luchtmacht en binnen in zat artillerie met kanonnen. De menagemeester moest zorgen voor eten voor alle manschappen, geen gemakkelijke taak voor een compagnie in beweging. In Fries land nam hij chocolademelk, melk, boter en kaas mee van een zuivelfabriek, tegen afgifte van öen tegoedbon. Toen ze bij de kop van de dijk kwamen, werden ze vanuit Kornwerderzand beschoten. Daar dachten ze dat het Duitsers waren. De kapitein ging met een auto met een witte vlag de dijk op, en de compagnie volgde op de fiets en met de keukentrailer, 'sflorgens heel vroeg kwamen ze in Den Oever aan. Er moest een plek gezocht worden voor de fouragetrailers, de soldaten kwamen in de school en werden over [je kazematten verdeeld. Jan Uerfaille, inwoner van Den Oever, sliep nog maar werd wakker van lawaai onder zijn slaapkamerraam. Hij keek, en zag een hekje stuk gaan. Een trailer reed z!n pas gespitte en ingezaaide tuin in, op de hoek van de Spuitsteeg—Gasthuisweg, Woedend rende hij in z1 n lange onderbroek naar buiten, 11 Opdonderen uit m'n spi nazie, m1n tuin vernielen, wat moet dat allemaal? De menagemeester vertelde hem, dat hij niets te vertellen had, dat er staat van beleg was en dat Uerfaille wat hem betrof ook in het cachot erbij mocht komen zitten. Hij (de menagemeester) had een huis met een buitenkraan nodig en hier was er een» Uerfaille weer naar binnen. Kees Uerfaille herinnert zich nog de verontwaardiging van vader Uerfaille èn van oom Dirk, die er naast woonde. Aangezien er voor voedsel gezorgd moest worden en Ko Hesse van zijn kapitein opdracht had gekregen goed voor het eten van de soldaten te zorgen, ging hij Den Oever in. Hij maakte met slager Kaan afspraken voor vleesleverantie. Bij bakker Kalf werd over brood gepraat en kruidenier Pi. t Lont in de Zwinstraat was ook gauw gevonden. Er was nogal eens luchtalarm. De koks werden erop uit gestuurd om proviand te halen, maar ze kwamen niet terug. De baas er achter aan, maar in de winkel was niemand. Hij liep het huis in. Daar zaten in de kelder, onder de trap, Piet Lont en zijn vrouw, De koks waren er ook, In de keuken, onder de tafel schuilden zij voor het luchtalarm.

Op de Hòògte - Wieringen | 1990 | | pagina 7