INRICHTING VAN DE KAZEMATTEN, De inwendige stahoogte was ruim 2 meter. Als afweer tegen vallend puin werd het plafond afgewerkt met djatihout, In de kazematten waren stapelbedden voor het bedienend personeel en enkele opklapbare tafels en stoelen. Ook bevond zich in elke kazemat een privaat en een urinoir. Maar deze mochten alleen gebruikt worden als men onder vijandelijk vuur lag! Was dit niet het geval dan moest men van het privaat en de urinoirs gebruik maken, die buiten de kazematten gelegen waren. De verwarming besond uit electrische ribbuiskachels Voor de electriciteitsvoorziening had men de beschikking over gelijkstroomdynamo's met een Kromhout-Gardner aandrijfmotor, In verlichting werd voorzien door de dynamo's en als noodverlich ting had men de beschikking over kaarsen en olielampen, waarvoor speciale nissen met rookkanalen uitgespaard waren. Problematisch was de drinkwatervoorziening. Het aanboren van wellen bleek niet afdoende. Daarom werdenenkele regenbakken in en buiten de kazematten gemaakt. Bij 1angdu ri ge droogte moest drink water aangevoerd worden per tank, In speciale schachten werden periscopen geplaatst om het buiten-terrein te verkennen. Ook hadden de commandanten wel de beschikking over pantserkoepels, die een bijna onbelemmerd gezichtsveld boden, maar gevaarlijker waren dan periscopen. Zie blz, 46 Tijdens de bezetting gebruikten de Duitsers de stellingen op de Afsluitdijk, Na de bevrijding werden de stellingen van Kornwer- derzand en Den Oever weer voorzien van moderne waoens en deden zo nog een tijd lang dienst, maar een personele bezetting 'was er niet meer. Als gevolg van de verdediging van ons land, die volgens de nieuwe inzichten al in West-Duitsland begon, verloren de kazematten van Den Oever en Kornwerderzand langzaam aan hun betekenis en werden in de loop der jaren van hun bewapening ontdaan. De toegangen werden dichtgemetseld, In de verdedigingswerken van Kornwerderzand is in de eerste linie nu een herdenkingsmuseum gevestigd en staan die van Den Oever op de Provinciale monumentenlijst. Geraadpleegde literatuur: Atlas van historische vestingwerken in Nederland, het deel "Provincie Noord-Holland", Stichting Menno van Coehoorn, Afsluitdijk 1940, door E.H.Brongers, Uit de Militaire Spectator 110 jrg, nr,5:De verdedigingswerken aan het Kornwerderzand gedurende de oorlogsdagen door Q,J,Ham Kustversterkingen 1900-1940 door Drs. J.R,Verbeek, Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog, deel I door Dr, L,de Jong, De bouwtechnische bijzonderheden van de verdedigingswerken op de Afsluitdijk Wieringen- Friesland uit de Ingenieur 1948 door E.S, Zevenhooven, De Afsluitdijk en de Stelling Den Helder 10-15 mei 1940: artikel in de Militaire Spectator 199 jrg, 1980 door I.L. Uiterschout,

Op de Hòògte - Wieringen | 1990 | | pagina 5