60 In Kornwerderzand werden de huizen opgeblazen omdat ze in de vuurlinie lagen Ons huis lag in het spergebied, waar waarschijnlijk de brug en de spuisluizen zouden worden opgeblazen. Dat is gelukkig niet ge beurd We kregen de opdracht naar Oosterland te vertrekken. Met vele Sluiswegbewoners namen we onze intrek in de jeugdherberg, waar de familie Bosker het beheer voerde. De meeste mannen bleven op hun post. Met de kinderwagenwaarin behalve ons zusje van achttien dagen, nog vele andere dingen werden vervoerd, gingen we op pad. Vriendelijk werden we opge vangen. Thuis waren de kippen voorzien van zon twintig kilo kippenvoer en de teil met spinazie bleef midden in de tuin staan. Buiten de jeugdherberg werden zogenaamde schuilkelders gegraven met eroverheen takkenbossen. Ons werd evenwel verteld er niet overheen te lopen, anders zouden we erdoor zakken. (Dit alles diende om ons te beschermen tegen vallende bomen.) Verder werd ons de raad gegeven bij gevaar een pan op het hoofd te zetten. De soldaten liepen strijdlustig rond en schoten met hun geweer op overkomende vliegtuigen. Dit laatste werd hen ech ter van hogerhand afgeraden. Het had geen enkele zin, ze zouden zich alleen maar verraden. Het werd toen wel een wat nerveuze toestand. De tweede dag werden er gewonde soldaten afgevoerd. Er lagen ook dode militairen in een vrachtwagen. De volgende dag moesten we uit de jeugdherberg, omdat deze ge bruikt moest worden voor terugtrekkende soldaten. We moesten lo pen naar Hippolytushoef en van daaruit werden we met een vracht wagen naar Medemblik vervoerd, waar we bij een burger familie werden ondergebracht. Hier bleven we zonder veel gebeurtenissen te hebben beleefd.

Op de Hòògte - Wieringen | 1990 | | pagina 20