50 In die winter van 1939-1940 werden er door de vrouwen in Nederland veel handschoenen en wanten gebreid voor onze soldaten, want het was erg koud. Ja, heel Nederland leefde met onze soldaten mee. Toen op de vroege vrijdagmorgen van de tiende mei het bericht door de radio kwam dat het Duitse leger over onze grenzen was gekomen stond heel Oosterland op de weg om de toestand te bespreken. Men was eerst radeloos, ja in paniek maar later verbeten. Er werd steeds naar de radio geluisterd. Er werden berichten uitgezonden van parachutisten die boven Nederland door vliegtuigen werden uit gestrooid. De politie heeft enkele bewoners uit de omgeving toen opgepakt om dat ze sympatie hadden voor de N.S.B. Toen er om ongeveer 11 uur drie bommenwerpers kwamen aanvliegen vanuit Den Oever richting Oos terland naar vliegbasis De Kooy stond ik op de dijk en ik kon ze volgen tot De Kooy. Na een tijd je zag ik daar grote, dik ke zwarte rookwolken op stijgen. Zondags werd Oosterland beschoten door vliegtui gen met mitrailleurs. De soldaten schoten met hun geweren op de vliegtuigen. Niemand werd gelukkig ge wond, maar er werden wel kogels gevonden. Ook het luchtafweer te Vatrop deed verwoed hun best, maar de vliegtui gen kwamen niet naar be neden, wat de sbldaten erg jammer vonden en wij burgers ook, want we leef den erg mee. De hele winter al contro leerde men bussen om te kijken of er soms ook Duitsers in zaten. Als het niet vertrouwd werd liet men de passagiers "Scheve- veningen" zeggen. Dat kan een Duitser moeilijk zeg gen. Wij beleefden het een keer dat ons huis werd omsingeld omdat men dacht dat er een parachutist bij ons binnen was. Er zaten echter gewoon een paar Nederlandse soldaten bij ons. Daar hebben we toen geweldig om gelachen. Zo stond Nederland op wacht in 1939 - 1940.

Op de Hòògte - Wieringen | 1990 | | pagina 10