STRIJD IN NOORDERKWARTIER ONDERGESCHOVEN KINDJE UL. dus niet alleen om kinderen te leren over de vaderlandse geschiedenis De geschiedenis diende in het historische kinderboek Na ontzet Alkmaar ging oorlog gewoon door Ruud Kersten André Nuyc"15 -.1 38 - OUDALKMAAR OUDALKMAAR - 39 Er komt dit najaar een nieuwe historische verhandeling beschikbaar onder de titel Het beleg van Alkmaar. Opstand en oorlog in de stad en omgeving, 1566-1576. Hierin schetst Harry de Raad, oud-archivaris bij het Regionaal Archief Alkmaar, een breder beeld van de gebeurtenissen in het Hollands Noorderkwartier dan gebruikelijk. ‘Die geschiedenis is een beetje een ondergeschoven kindje in het nationale verhaal.’ André Nuyens, Een brief in een polsstok. Over het Spaanse beleg van de stad Alkmaar in 1573 (Christofoor, 2000). Nuyens (1948) is een Alkmaarse jeugdboe kenschrijver. Nederlanders, maar tussen katholieken en protestanten. Het geloof en God vervulde daarbij vaak de hoofdrol. Door de verhalen over het Beleg van Alkmaar naast elkaar te leggen, is te zien dat de feiten van het verleden misschien vastliggen, maar dat er veel ruimte is voor interpretatie. Daarmee zijn de historische kinderboeken over het Beleg van Alkmaar een verrassende spiegel van de tijd. Ilse La Brijn is publiekshistoricus en is afgestudeerd op de functie van het Beleg van Alkmaar in historische kinder boeken. Piet Visser, Het beleg van Alkmaar (Kluitman, 1906). Visser (1867-1929) was onderwijzer te Breezand. Zijn boeken werden geïllustreerd door H.C. Louwerse. De Raad: ‘In Alkmaarse publicaties heeft men zich lang alleen maar gericht op die zeven weken in 1573. Pas in de Ontzet-bundel van 1973 (Alkmaarontzet, 1573-1973, rk) is er aandacht voor wat meer. Dan heb je nog het prachtige boek Het verraad van het Noorderkwartier van Henk van Nierop uit 1999, waarin het oorlogsverloop in Noord- Holland boven het IJ uitgebreid aan de orde komt, maar dat richt zich hoofdzakelijk op de jaren 1575 en iets later.’ foto door: Mark Alphenaar Harry de Raad is sinds zijn pen sioen bezig geweest met dit boek waarvoor het idee al langer bij hem rondspookte. Volgens hem waren nog lang niet alle feiten rondom het beleg goed onderzocht en ontbrak het ook aan een studie die de Alkmaarse gebeurtenissen in een bredere context plaatste. ‘Het beleg had een lange voor geschiedenis en ook na 8 oktober ging de oorlog gewoon door.’ dagen na het ontzet van Alkmaar, rk) bijvoorbeeld hoort er ook bij. De gebeurtenissen eerder in Haarlem horen er eveneens bij, omdat die een voorbode vormden van wat er in Alkmaar stond te gebeuren. De nederlagen van Spanje waren - na de Spaanse inname van Haarlem die bij de aanhang van Oranje veel defaitisme tot gevolg had - voor het vervolg heel belang rijk. Het jaar daarna had je ook nog het ontzet van Leiden. De oorlog in Holland ging door tot eind 1576, toen de Portret Nanning van Foreest. Anonieme kunstenaar, 1591. Collectie Stedelijk Museum Alkmaar, bruikleen Stichting Van Foreest en Van Egmond van de Nijenburg. MEER DAN FEITEN De geschiedenis diende in het historische kinderboek dus niet alleen om kinderen te leren over de vaderlandse geschiedenis. Het overwinningsverhaal gaf alle auteurs de mogelijkheid spannende verhalen met een goede afloop te vertellen, maar het veranderende tijdsbeeld, de ontwik kelingen in de pedagogiek en de religieuze betekenis van het Beleg beïnvloedde de manier waarop er over de Alkmaarse strijd werd geschreven. Van vaderlandslievende en nationalistische geschiedvertelling over de helden uit het Alkmaarse verzet, verschoof door de eeuwen heen langzaam de aandacht naar de ‘gewone’ man. Het werd steeds minder belangrijk om kinderen normen en waar den te leren via de historische verhalen. Spanning en avontuur waren vanaf halverwege de twintigste eeuw steeds vaker de belangrijkste doelen voor kinderboeken schrijvers. Auteurs met een religieuze achtergrond gingen veelal mee in deze maatschappelijke en pedagogische ontwikkelingen, maar voor hen bleef de overdracht van religieuze normen en waarden erg belangrijk. Het Beleg van Alkmaar was geen strijd tussen Spanjaarden en JIJ HAD HET IDEE: DAT MOET ANDERS. Ja, in elk geval dat wanneer het verhaal over het beleg van Alkmaar verteld zou worden dat dat dan zou gebeuren in het bredere verband. De Slag op de Zuiderzee (enkele ALKMAAR -r.KLUnKAN

Oud Alkmaar | 2023 | | pagina 7