’1 We kennen deze tak van de atletieksport alleen nog als Fierljeppen in Friesland. I V. BRONNEN: Archief Alcmaria Victrix en diverse kranten. Een week later behaalde Alcmaria tijdens een toernooi in UDALKMAAR - 9 8 - OUDALKMAAR Het vierde voetbalelftal van Alcmaria Victrix op het Alcmariaterrein (Gemeentelijk sportpark) met Dirk van Genne staand tweede van rechts. Foto mei 1929. Dirk van Genne (1905-1985) was sinds de oprichting in 1928 lid van A.A.V en vanaf januari 1929 voetbalde hij bij Alcma ria onder lidnummer 175. Hij woonde eerst in de Vrou wenstraat 1 en later in de Lyceumstraat 91 te Alkmaar. In één van zijn eerste wedstrijden voetbalde hij als rechtsbui ten in het vierde elftal van Alcmaria, onder andere met Bram Elte, Jack Burger, Jan Rootring en Jack Doeschot. In een wedstrijd tegen QWSC in Wormerveer maakte hij een fraai doelpunt, waardoor de match in gelijkspel (1-1) eindigde. Den Helder niet minder dan vier eerste en twee tweede prijzen. Van Genne sleepte drie eerste prijzen in de wacht. Bij het nummer polsstokverspringen, waarin hij kampioen van Nederland was, sprong hij 9,435 m, een halve cm beneden het Nederlandsch record van Gijs Lamoree van P.S.V. De meetnauwkeurigheid kende in die tijd blijkbaar geen grenzen. Polsstokverspringen is als onderdeel bij atletiekwedstrijden niet meer in gebruik en Van Genne staat dan ook nog altijd in de boeken als laatste Neder lands kampioen. We kennen deze tak van de atletieksport alleen nog als Fierljeppen in Friesland. Ook bij het polsstok hoogspringen en hoogspringen eindigde Dirk onbedreigd als eerste. De vierde eerste prijs van Alcmaria was voor Cornelis Bakker, bekend als ‘Witte Kees van Vlieland’, die de 1.500 meter wist te winnen ondanks veel tegenwind. Dirk van Genne springt over 3,40 meter tijdens een wedstrijd op het Alcmariaterrein, 13 juli 1930. Opvallend is dat sommige toeschouwers 'meespringen'. In 1934, nadat de atletiektak van Alcmaria was opgeheven, werd Van Genne lid van de kort tevoren opgerichte Zaanse atletiekvereniging Zaanland. Datzelfde jaar werd hij uitgenodigd voor de wekelijkse centrale KNAU-training onder leiding van de Duitser Erwin Kossak in het Olym pisch Stadion in Amsterdam. Dat leidde ertoe dat Dirk werd geselecteerd voor de Olympische Spelen die in 1936 in Berlijn zouden worden gehouden. In die tijd waren sporters nog geen professionals en Van Genne verdiende zijn brood als letterzetter bij uitgeverij Kluitman in Alkmaar. Voor zijn deelname aan het prestigieuze evenement in Berlijn moest hij dus verlof vragen. Hij kreeg van zijn baas te horen dat wanneer hij zou afreizen, hij meteen zijn baan kwijt zou zijn. Het waren crisisjaren en Van Cenne die bovendien pas was getrouwd, wilde zijn bestaanszekerheid niet op het spel zetten. Aan de Spelen die de kroon op zijn sportloopbaan hadden moeten zijn, heeft hij dus niet meegedaan. Des te tragischer is dat hij korte tijd later als gevolg van de economische depressie toch op straat werd gezet. Weg Olympische droom en einde sportcarrière! ATLETIEKRESULTATEN Op zondag 13 juli 1930 werden op het terrein van Alcmaria Victrix de atletiekwedstrijden van de Noord-Hollandsche Athletiek Bond. Ze waren bedoeld als voorwedstrijden voor de Nederlandse kampioenschappen. Dirk van Cenne weerde zich geducht. Hij legde beslag op de eerste prijs bij het polsstokverspringen met een afstand van 9,21 m, slechts een paar decimeter verschil met het Nederlands record. Ook bij het polsstokhoogspringen behaalde hij de eerste plaats met een sprong van 3,40 m. Bij het hoogs pringen eindigde hij als tweede. INTERLANDCARRIÈRE In korte tijd was Van Genne uitgegroeid tot een topatleet. Hij werd dan ook spoedig uitgenodigd om ons land te vertegenwoordigen in internationale wedstrijden. Bij de op 23 juli 1932 op het terrein van de Royal Beerschot Athletic te Antwerpen gehouden internationale atletiekwedstrijd België - Nederland, kwam hij uit op het nummer polsstok hoogspringen. Mede door zijn sprong van 3,50 m won Nederland deze interlandwedstijd (65 - 61). MELKBOER EN DRUKKER Een illusie armer en zwaar gedemoraliseerd is Van Genne in 1936 met zijn echtgenote verhuisd van de N.G. Pierson- straat 6 te Alkmaar naar zijn geboorteplaats Hoogeveen (Drenthe) en dat zonder werk. Maar hij ging niet bij de pakken neerzitten. Hij begon een eigen melkzaak en met succes. Uniek voor die plaats was dat hij, gekleed in zijn korte, witte jasje, Alkmaarse kaas verkocht. Na de oorlog kon hij met zijn diploma’s letterzetter en drukker die hij in zijn tijd bij Kluitman had behaald, een kleine drukkerij kopen. Van Genne heeft dit bedrijfje verder opgebouwd. Daarnaast is hij bij de voetbalclub V.V. Hoogeveen nog als speler en trainer actief geweest. Op 25 september 1985 overleed hij op 80-jarige leeftijd.

Oud Alkmaar | 2023 | | pagina 6