STADSVERNIEUWING IN DE BINNENSTAD INHOUDSOPGAVE VAN Martin Deinum 1 7 10 16 18 20 22 26 REDACTIEADRES OPMAAK DRUK OMSLAG REDACTIE Stadsvernieuwing in de binnenstad Martin Deinum Wij zijn elke keer weer trots op het nieuwste nummer Alkmaarder over historie: Olga de Boer Veel leesplezier. Lisa Oskamp Criminele muzikanten Carol Korringa, Voorzitter HVA Als we door het mooie historische centrum Emmy Reijngoud-Posthuma Prentmaker in Alkmaar Cornelis Drebbel Tableau Waaggebouw Bertus Bakker Verenigingsnieuws SanMarcoos, Alkmaar. Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. OUDALKMAAR - 1 van Alkmaar lopen, is het moeilijk voor te stellen dat dit er nog geen halve eeuw geleden heel anders bij lag. Nog tot het einde van de jaren zeventig van de vorige eeuw waren delen van de binnenstad verkrot en verpauperd. Het autoverkeer verstikte de smalle straatjes en uit de grachten walmde een onprettige geur je tegemoet. De stadsvernieuwing van de jaren zeventig en tachtig bracht hier grote verandering in. Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. ©Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder vooraf gaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. Bertus Bakker, Lisa Oskamp, Gery Baars en Jolanda Jansen Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl. Het artikel moet aan bepaalde eisen voldoen. Zie daarvoor https://www.hvalkmaar.nl/tijdschrift/ Dirk van Genne, een Alkmaarse topsporter Peter Gerritsen Wim Buwalda Voor we het gaan hebben over de stadsvernieuwing moe ten we eerst vertellen wat de aanleiding hiervoor was. Een bombardement was de stad tijdens de oorlogsjaren, in tegenstelling tot binnensteden als Rotterdam, Middel burg of Nijmegen, gelukkig bespaard gebleven. Maar erg florissant was de toestand waarin het gebied verkeerde niet. Ongeveer de helft van alle woningen verkeerde in een matige tot slechte toestand. De grachten stonken aangezien bedrijven en bewoners hun afval op deze grachten loosden, taferelen waarvan je zou denken dat we die in de negentiende eeuw achter ons hadden gelaten. Vanuit de huizen langs deze grachten kwam de inhoud van het toilet via een buis uit op deze grachten. Bij een groot aantal woningen was zelfs dat nog niet eens het geval, bewoners daarvan deden hun behoefte bij gebrek aan een riolering nog op een tonnetje. Eens in de week werd dit opgehaald door de gemeentereiniging en verruild voor een nieuwe. De binnenstad telde een groot aantal industriële bedrij ven. Groothandel in bakkerswaren A.F. Thomsen zat aan het Luttik Oudorp, evenals bouwmaterialenbedrijf en kalkbranderij W.F. Stoel en Zoon, maar ook de chemicali- enfabriek N.V. Friesia en de glas- en verfhandel Sabelis en Kerrebijn. Het Verdronkenoord is het adres van Bernard Pels en Zoon, die een fabriek in kerkorgels runnen maar ook van smederij Vriesman Zoon. De straten, vele eeuwen eerder ontstaan en qua breedte afgestemd op het verkeer uit die eeuwen, waren smal. Vrachtwagens konden zich er nauwelijks doorheen manoeuvreren en stonden bij het laden en lossen lange tijd het verkeer op te houden. Ook personenauto’s waren alom aanwezig in Krotwoningen aan de Kerkstraat in de jaren zestig Voor dienstboden en andere onderhorigen Bertus Bakker

Oud Alkmaar | 2023 | | pagina 2