r L - DE COMMISSIE PREADVIES AGENDA lii H 1925 28 - OUDALKMAAR In de afgelopen periode kreeg de commissie preadvies minder voorstellen voorgelegd dan gebruikelijk. Wel deze van een hogere kwaliteit. Wij konden er vaak op hoofdlijnen mee instem men. Het uitvoeren van grootschalig onderhoud en het plaatsen van zonnepanelen aan Zeglis 6A, 7 en 7A is daar een voorbeeld van. De historie van het pand wordt goed omschreven. Het dak van dit gemeentelijk monument was lek. Eerste prioriteit was het herstel van het dak. De gevel en het dak worden in de originele staat teruggebracht, waarbij de ge smoorde kruispannen worden teruggeplaatst. Zowel het linker- als het rechterdeel van het dak krijgen zonnepanelen. In de voorgevel worden ook replica’s van de originele kozijnen aangebracht. Wij waarderen dan ook het herstellen van de pui en de detaillering van de kozijnen en het raamhout. Wij adviseerden verder de oude balustrade weer op het balkon te plaatsen en de zonnepa nelen alleen aan te brengen op plaatsen waar ze niet zichtbaar zijn vanaf straatniveau. Voor Voordam 11 Alkmaar is een vergunning aangevraagd voor het wijzigen van het bestem mingsplan. Het plan is in het oude kantoor van de Alkmaarsche Courant negen woningen te realiseren. Het geheel is oorspron kelijk gebouwd als twee woonhui zen. In het linkerpand wordt de bestaande trap verplaatst naar de nieuw te realiseren hal achter de bestaande voordeur. Het bijzonde re glas -in-loodraam in het trappenhuis wordt gehandhaafd. De gevel, inclusief de pui, van het linkerpand is in de dertiger jaren vervangen. De detaillering stamt nog uit die tijd. De winkeldeur, oorspronkelijk gesitueerd in het midden van de pui, is evenwel verplaatst naar de zijkant, wel met behoud van detaillering en materiaalgebruik Het metalen rasterwerk voor de bovenlichten is bijzonder. Veel aandacht wordt gevraagd voor verduurzaming van het pand en de plek voor een fietsenberging. Gelet op het bijzondere kwaliteitsniveau van het pand worden hoge eisen gesteld aan de aanpassing van het interieur. Het gaat immers om een rijksmonument dat staat binnen het beschermd stadsgezicht van Alkmaar. Een van de meest bekende bedrijfspanden in de binnenstad van Alkmaar is het Gulden Vlies aan de Koorstraat 30. Zowel intern als extern is het pand aangepakt. Al met al een zeer geslaagde renovatie. Het pand is ontdaan van de lelijke witte muurverf. Op de Lindegracht is de later aangebrachte entreepartij tussen het nu gerestaureerde oudste deel van het Gulden Vlies en de vroegere schouwburg vervangen door een heel nieuw pand met rapgevel van bijzonder eigentijdse architectuur. Het is wel jammer dat de naam Gulden Vlies van de gevel verdwenen is, samen met de kop van showmaster Rudi Carell. Wij hebben er voor gepleit de deuren aan de Lindengracht een gelijke hoogte te geven. Het kalf boven de deuren aan de Lindegrachtzijde zat erg laag. Uit oogpunt van bouwhistorie is er ook geen reden de bestaande lage deuren per se te handhaven. In de Kraakmantuinen een blok van zes woningen gereali seerd. Het blok wordt ontworpen op een rechthoekige plattegrond in twee bouwlagen met een zadelkap met de noklijn parallel aan de Kraakmantuinen. Vijf van de zes woningen wordt voorzien van een topgevel. De gevels worden opgetrokken in bruin metselwerk met grijze voeg, waarbij het bovenste deel wordt voorzien van wit stukwerk. De plint wordt uitgevoerd in donkergrijs metselwerk. Aan de Akerslaan worden de woningen op nummer 1 en 3 verbouwd. Aan de voorzijde wordt het bestaande hek naar de garage gewijzigd naar een vergrij zend houten hek. In het dakvlak worden drie ramen geplaatst. Het gevelbeeld komt ons speels over; zo worden de twee linkerge- vels niet met elkaar verbonden, de rechter twee wel. Wij adviseren de dakkapel groter uit te voeren. Het dakraam links op het dak kan dan worden geschrapt. Jos Stroomer (voorzitter commissie preadvie) Een lidmaatschap van de HVA kost slechts 25,- per jaar. U ontvangt dan automatisch driemaal per jaar ons periodiek Oud Alkmaar. Ook lid worden? Ga naar onze website hvalkmaar.nl De vereniging werd in 1925 opgericht. Zij heeft tot doel het beschermen en voor het nageslacht bewaren van de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving en het aanmoedigen van de studie van de plaatselijke geschiedenis. Dit doet zij o.a. door het geven van welstandsadviezen, het organiseren van stadswandelingen, excursies en lezingen en het uitgeven van Oud Alkmaar. Jaarlijks wordt de Oud Alkmaarprijs en tweejaarlijks de Puienprijs uitgereikt. Het bestuur van de vereniging is als volgt samengesteld: Carol Korringa, voorzitter, Henk de Kruik, secretaris, Lucas Zimmerman, penningmeester, Klaas te Bos, Rob Marijn, Bertus Bakker, Jos Stroomer en Ellen van der Hoeven, leden. Postadres van de vereniging is Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar. Ook via internet is de vereniging bereikbaar: info@hvalkmaar.nl of www.hvalkmaar.nl. Vragen over lidmaatschap: info@hvalkmaar.nl Zodra de onderwerpen en sprekers van de lezingen bekend zijn, zullen wij u dat via onze website en nieuwsbrief laten weten. LEZING 7 FEBRUARI 2023 Paul Buitenhuis verzorgt een lezing over de ondergang van de abdij van Egmond in 1573. Het onderwerp past in de herdenking van het Alkmaarse Beleg dat 450 jaar geleden plaatsvond. Sociëteit Varnebroek 31, 20.00 uur. ALGEMENE LEDENVER GADERING 20 APRIL 2023 Het tweede gedeelte van de vergadering is een lezing. LEZING 7 MAART 2023 Onderwerp nog niet bekend. OPEN HUIS Elke tweede zaterdag van de maand is er van 10.00 tot 13.00 uur Open Huis in het HVA-kantoor aan de Nassaulaan 43. HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR r

Oud Alkmaar | 2023 | | pagina 16