Emmy Reijngoud-Posthuma Laet de Bekers klincken. Daer, daer, daer heb je van het Nat. Drinckt vry, daer is noch meer in‘t Vat Drinklied: 18 - OUDALKMAAR OUDALKMAAR - 19 In het Alkmaarse Regionaal Archief ligt een boek getiteld Examen boeck, beginnende met den jare 1660 en met als ondertitel: Vitiosam viti vitam, het wrede leven van de ondeugd. Het boek maakt onderdeel uit van het Register van Examens en Informatiën in Criminele Zaken. Er staan in het boek verhoren (examens) beschreven van mensen die in de stad en de jurisdictie van Alkmaar gearresteerd werden. Deze verhoren werden afgenomen door de Alkmaarse schepenen in de schepenkamers in het stadhuis. De misdragingen betreffen veelal de ‘kleine criminaliteit’ en vaak komen bedelaars en overspelplegers, naast dieven en vagebonden voorbij. Een veelvoorkomend vonnis was dat arrestanten voor een flinke poos werden verbannen uit Alkmaar en omgeving. Bij het transcriberen van deze verhoren zag ik tot mijn vreugde dat muziek en de daarbij behorende muzikanten, net als bij ons tot het dagelijks leven behoorden. Het was natuurlijk bekend dat muzikanten en artiesten in de oude tijd op marktpleinen, feestjes en partijen het volk vermaakten, maar hier zag ik een getuigenis uit de eerste hand. De geapprehendeerde (gevangengenomen) Jan Teunisz. bespeelde een vedel en ging zoals hier beschreven wordt, met zijn instrument de boerenfamilies op het platteland af voor een muzikaal uurtje. Hij bracht vrolijkheid en verdiende er een centje mee. Daar zal hij vast niet voor verbannen zijn, dat kun je immers geen bedelen noemen, de ware aanleiding daarvoor zal waarschijnlijk wel vleselijke conversatie oftewel overspel zijn geweest. Op pene (straffe) van een zwaardere maatregel werd hem verboden ooit nog in Alkmaar te verschijnen. Een vedel is een strijkinstrument uit de middeleeuwen en de renaissance dat in verschillende vormen voorkwam, maar in De stadt en jurisdictie ontseijt met verbot van dien weder te comen op pene van swaerder straffe, actum den 21 januarij 1662. Bekent met een vrouw van Utrecht vleeschelyck geconverseert te hebben ende hem te erneren met de veel (vedel) te speelen bij den boer te landtwaerts. Geapprehendeert den xien decembris 1662. Jan Teunisz. van der Goes, out 21 jaren. k Fragment van Het vrolijke huisgezin, Jan Steen, 1668, Rijksmuseum Amsterdam. Men zingt van blad, ongetwijfeld een drinklied. De vedel is ook aanwezig. Jan Steen, In Weelde Siet Toe (of 'De omgekeerde wereld'), 1663, Kunsthistorisches Museum Wenen. In dit huiselijk tafereel doet de vedelaar zijn best wat vrolijkheid te brengen. geapprehendeert den 5 junij 1666. Jochem Fredrixsz. van Noort Wout. Seijt sich te generen met lietjens te singen ende een stuck te bedelen. Seyt te wonen buyten de Kennemerpoort. de regel bestond uit een houten klankkast en een hals waarover zes snaren gespannen waren. Het instrument werd bespeeld met een strijkstok en klonk als een viool, maar min der scherp. Het geldt als de voorloper van de viool. Deze Jochem Frederixsz. van Noort Wout vermaakte de mensen in Alkmaar met zijn liedjes. Zijn muzikale optredens brachten echter niet genoeg op om in zijn onderhoud te voorzien (zich te generen) en dus moest hij daarnaast ook bedelen. Dat kwam hem echter duur te staan want als straf volgde een verbanning! Jochem woonde of logeerde buiten de Kennemer Poort maar moest desalniettemin zijn biezen pakken. In Nederland is altijd veel gezongen, maar de late zestiende en zeventiende eeuw staan erom bekend. Men zong lief desliedjes, drinkliederen, ‘vieze’ liedjes, lofliedjes, bruiloftslie deren, rebelse liedjes, enz. Ze werden samengevat in boekjes, die begin 1600 werden gedrukt en uitgegeven. De liedjes werden in woorden opgeschreven, zonder noten schrift. In het boekje stond vermeld op welke melodie je ze kon zingen. Vaak maakte de rondtrekkende zanger zelf teksten, die op de toestand in het land, op het dagelijks leven en de leefomgeving sloegen. Elke stad gaf zijn eigen inspiratie en dat zal in Alkmaar niet anders zijn geweest.

Oud Alkmaar | 2023 | | pagina 11