Zeker nu computerspellen voor veel mensen zo'n belangrijk onderdeel zijn van het leven van alledag Een selectie van oude hard- en software die het Regionaal Archief tentoonstelt. Jeugdcultuur uit het pre-internet tijdperk: een LAN-party. Het RAA beschouwt deze materie inmiddels als een belangrijk stukje erfgoed dat iets zegt over de cultuur van een bepaalde periode, de jongerencultuur in dit geval. Zeker nu computerspellen voor veel mensen zo’n belangrijk onderdeel zijn van het leven van alledag, is het juist goed om zo veel mogelijk daaromheen te bewaren, aldus het RAA. Alphenaar: “Maar bovendien, de jongens die zich er toen mee bezig hielden zijn uitgegroeid tot de gasten die bedrijven hebben die games of software ontwikkelen. Die jongens zaten in deze regio. Er is dus heel veel uit voortgekomen, je hebt het dus over regionale economie, en vanuit die optiek is het dus heel interessant om het te bewaren.’’ Mars: “Je had aan de ene kant het hackerscollectief 1001 Crew dat als een klein groepje vrienden in onder meer Sint Pancras bezig was met computers en software.” Alphenaar: “Wat ze voornamelijk deden was games hacken en de software voorzien van hun eigen tags.’’ Mars: “Ze hadden daarover zelfs briefwisselingen met mensen in het buitenland die er ook mee bezig waren. Het was illegaal wat ze deden maar ze deelden het met anderen en werden daardoor bekend. Nu zitten er velen bij (grote) game- en softwarebedrijven.’’ Alphenaar: “In het geval van Mike en Matt Hergaarden: die hebben een gamebedrijf opgericht dat een miljoenenpubliek verkreeg in de wereld.’’ Met het binnenhalen van de spullen van 1001 Crew en M2H nam het initiatief van Alphenaar wel heel serieuze vormen aan. Alphenaar: “Toen doemde de vraag op hoe ver we hierin zouden gaan. Al die aanbiedingen van mensen die nog oude hardware op zolder hebben staan, nemen we die aan? We zijn geen museum, maar het past te hebben die dat uit kan lezen. Die oude hardware hebben we uitgestald in die kast om bijvoorbeeld schoolklassen die hier komen te laten zien hoe verganke lijk informatie is.’’ wel bij wat we doen. Er zit natuurlijk ook een pr-aspect aan: laten zien waar je mee bezig bent. Je bereikt weer een andere groep mensen, en dat kan weer spullen opleveren die wel interessant voor ons zijn.’’ “Je kunt er heel lang met elkaar over gaan discussiëren, beleidsstukken erover schrijven, erover overleggen. Of je kunt het gewoon gaan doen.’’ Mars: “We hebben gekozen voor een pragmatische aanpak: gewoon maar aan de slag gaan en technisch kijken wat er mogelijk is. We kijken nu naar wat het is en hoe we het kunnen het opslaan. Naderhand kijken we wat het oplevert. Op de langere termijn vatten we het in beleid zodat we klaar zijn voor de toekomst. Die werkwijze heeft ook op andere vlakken in het E-depot al zijn vruchten afgeworpen. Zo zijn we met de videotulen (notulen maar dan in de vorm van

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 9