3 DE ALKMAARSE TOYNBEEVERENIGING 1903-1921 91 Bertus Bakker nutsspaarbank r OUDALKMAAR - 59 De maatschappelijke tweedeling mag dan tegenwoordig een brandend thema zijn, dat was eind negentiende eeuw niet anders. De zogeheten Sociale Kwestie vormde een maat schappelijk probleem dat om een oplossing schreeuwde. Maar hoe viel de kloof te overbruggen tussen enerzijds mensen die economisch, sociaal en cultureel bevoorrecht waren en anderzijds mensen die het minder hadden getroffen? De scheiding begon al op jonge leeftijd. Terwijl kinderen van onvermogenden onderwijs volgden op armen scholen, waren de burgerscholen bestemd voor de beter gesitueerden. Deze standenscholen drukten op elk kind een onuitwisbaar stempel; sociale stijging was nagenoeg onmogelijk. Toch legde zich niet iedereen hierbij neer. Een beroemd voorbeeld van zo’n idealist was Arnold Toynbee (1852-1883) die als docent in Oxford zijn studen ten zo ver kreeg om in de achterbuurten van Londen arme bevolkingsgroepen kosteloos onderwijs aan te bieden (afb. 2). Doel hiervan was begrip te kweken tussen rijk en arm. Na Toynbee’s vroege dood werd het initiatief onder zijn naam voortgezet. De beweging kreeg vervol gens internationale verspreiding. In tal van landen werden Toynbeeverenigingen opgericht en zo ook in ons land. Er verrezen diverse volkshuizen, veelal onder de naam Ons Huis, zoals in Amsterdam (1892), Den Haag (1895) en Leiden (1899). Het waren de voorlopers van de latere club- en buurthuizen en van de volksuniversiteiten. Veel Nederlandse Toynbeeverenigingen werden opgericht door de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. Volks opvoeding en volksverheffing waren immers de doelstel lingen van het Nut.1 In Alkmaar bestond al sinds 1786 een departement van het Nut en het had hier al de nodige instellingen in het leven geroepen, zoals scholen, een volksbibliotheek en een spaarbank. Verder organiseerde het Nut volksvoordrachten, maar tegen het einde van de eeuw was de belangstelling daarvoor teruggelopen. Het is niet toevallig dat in 1903 het Nut een punt zette achter deze voordrachten en tezelfdertijd een Toynbeevereniging oprichtte. 1. Het Nutsgebouw aan de Gedempte Nieuwe- sloot. Foto voorgevel Nutsspaarbank, 1902. Foto collectie Regionaal Archief, catalogus nummer, FO 1001961. HET BEGIN Op 6 juli 1903 kwamen vijf leden van het Nut bijeen in het nieuwe en nog altijd bestaande gebouw van de Maatschappij aan de Gedempte Nieuwesloot (afb. 1). Het kapitale pand was een paar maanden eerder in gebruik genomen als zetel van de Nutsspaarbank. De vijf waren de predikanten PJ. Glasz en J.F. Ternooy Apèl, de jurist J. Bruyn en de HBS-leraren N. Meijer en E.M. van Soest.2

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 3