w TO w ■lil! ilall iilinl gL Het bouwplan aan de Kanaalkade krijgt door de verticale pilasters een nogal monumentale invulling met een symmetrische opbouw. De invulling van de gevel met verschillende gevelopeningen en blindnissen is echter asymme trisch wat een onrustig beeld kan geven. De gemetselde blindnis boven de voordeur vonden wij storend. Wij adviseren de bestaan de gevel aan de Kanaalkade (uit de jaren ‘70 nadat het oorspronkelijke pand door brand verloren was gegaan) te handhaven en voor de woonfunctie een nieuwe pui te ontwerpen. V Koningsweg 76, anno 1912. Koningsweg, ontwerp nieuwe situatie. i» Koningsweg 76, huidige situatie. OUDALKMAAR - 85 ping als op de begane grond. Links in de gevel komt de entree voor de woningen en rechts de entree naar het hof. In de kap worden aan de voorzijde twee dakkapellen in de goot geplaatst. De gevels rondom het hof worden voorzien van verticale houten delen. De vloer- randen worden geaccentueerd met stalen zetwerk. Aan de Koningsweg is dezelfde architectuur van de gevel als aan de Kanaalkade toegepast, met verticale pilasters, blijkbaar om aan te tonen dat het één complex betreft. Wij adviseerden dit los te laten. Beide voorgevels hebben historisch geen relatie. Bovendien hebben wij bezwaar tegen de brede voorgevel die in een klein schalige gevelwand minder passend is. De werkplaats van een machinefabriek die daarachter stond moet als een tijdelijk gebouw worden gezien. Voor die tijd stonden daar twee woningen. (zie bijgaande foto; het betreft de trapgevel en het niet zichtbare pand ernaast). Het bestemmings plan en beeldkwaliteitsplan geven aan dat de woningbreedte bij categorie-2-panden maximaal acht meter mag zijn. Wij adviseer den derhalve de oorspronkelijke indeling in percelen te herstellen. Aan de Achterdam worden de nummers 20 tot en met 26 verbouwd tot elf appartementen. Achterdam 20 is een gemeentelijk monument. De panden bestaan uit één tot twee bouwlagen en zijn voorzien van schild- en zadelda ken, met de noklijn haaks op de straat. De situatie aan de achterzij de wordt gewijzigd. Daarbij worden de bestaande plat afge dekte aanbouwen verwijderd en per pand nieuwe gevels wor den opgetrokken. De uitbreiding die op deze manier ontstaat wordt afgedekt met een plat dak. De Welstandscommissie vraagt om meer inzicht te verschaffen in de monumentale waarden van het pand en het effect van de ingre pen daarop. Daarnaast is de Welstandscommissie van mening dat de dakkapellen in het plan een te grote impact hebben op het daklandschap van het bescherm de stadsgezicht en het monu ment. Onze commissie Preadvies ziet in het voorstel een mooie her- ontwikkeling op deze locatie. Wij vragen ons wel af of een nieu we dakkapel aan de voorzijde van het rechter zijdakvlak van nummer 20 nodig is, gelet op het gebruik til] 1

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 29