HVA-WANDELINGEN VERENIGINGSNIEUWS Kees Verlaan (voorzitter commissie wandelingen) OUDALKMAAR - 83 Om de delen van de nieuwe woonwijk over de Schelp- hoekgracht te verbinden kwamen er in 2012 twee nieuwe bruggen, de Schelphoekbrug keerde terug op ongeveer de oude plek van voor 1954 in een nieuwe vorm en verderop over de gracht kwam de geheel nieuwe Wolfpadbrug. Beide zijn vaste bruggen. De bladeren vallen al van de bomen terwijl ik dit stukje schrijf, mijmerend over de mooie themawandelingen die wij in 2022 met elkaar hebben gelopen. Graag neem ik u mee in een kort overzicht. Onder het toeziend oog van Truitje Bosboom-Toussaint verzamelden zich op 2 mei ca. 120 wandelaars en tien gidsen voor onze eerste themawandeling: de Tweede We reldoorlog. Een bijzonder warm gebaar werd gemaakt door een vrouw die in mijn groep meeliep met een bos rode rozen. Op elk struikelsteentje langs de route legde zij een roos. Daar werden wij stil van. De tweede wandeling voerde ons op 30 mei door het Emmakwartier. Onze gidsen Otto en Guus schreven deze wandeling uit en vertelden ons een aantal mooie verhalen die mij, maar ook vele wandelaars nieuw in de oren klonken. Over het kanaal kwamen nog twee bruggen: de Ringersbrug aangelegd in 1996 als voetgangersbrug tussen de binnenstad en het winkel- en woongebied van Overstad en de Victoriebrug aangelegd in 2015 als fiets- en voetgangersverbinding tussen het stationsgebied en Overstad, buiten de binnenstad. Bij de herontwikkeling van de Schelphoek werd de Schelphoekgracht opnieuw aangelegd, gedeeltelijk op de parkeergarage. Speciaal voor dorstige poorters maakten wij voor 27 juni de Alcmaersche Bierwandeling als derde in de rij. We startten bovenop de Lamoraalsluis in het Clarissenbol- werk. De route liep langs voormalige locaties van zo’n dertig brouwerijen die hier rond 1630 hebben gestaan. Door allerlei lozingen was het grachtenwater ernstig vervuild en ziekmakend en daarom was bier een goede vervanging van het drinkwater. Met een heerlijke afsluiter eindigden we in, hoe kan het anders, het Biermuseum. De Duurzaamheidswandeling op 11 september ging van start op het Doelenveld en leidde ons weer op een geheel andere manier door onze mooie binnenstad. Hergebruik van gebouwen en bouwmaterialen, volksgezondheid, onderwijs en zorg voor medemens en omgeving stonden hier centraal. De laatste wandeling van dit jaar op 30 oktober stond in het teken van Communicatie van gisteren. Wij bezochten plekken waar interessante verhalen werden verteld over semafoor, telegraaf, duiven, stadsomroeper, postdiensten en het zandklokje. Onze gidsenploeg heeft alweer interessante ideeën voor de themawandelingen in 2023. Houd ons Verenigings- nieuws daarom in de gaten. 1. KB 1814 bepaalt dat steden die de laatste 50 jaar tot vesting hadden gediend, werd verboden de wallen te slechten. 2. Zimmerman, Lucas A.L. (2010), 'Van kneppels, bokken en Zoutkeetbrug, naamgeving van bruggen in Alkmaar', in: Oud Alkmaar 3/2010, p. 63. 3. Zimmerman, Lucas A.L.(2021) Alkmaar en het water, van vestingstad naar schotbalken in de Koude oorlog, Saillant 4/2021 p. 6.

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 27