Wfi OUDALKMAAR - 81 t sommige bruggen.2 In de raadsvergadering van 27 januari 1927 zijn de brugnamen bekrachtigd. Zo’n tien jaar later zijn vooral de plannen voor nieuwe wegen belangrijk omdat daarbij bruggen zijn betrokken. Dat is te zien op de gemeentelijke kaart uit 1936 [d]. e. Kaart Alkmaar 1906 situatie Oude en Nieuwe Hoornse Vaart, PR1003163. De (oude) Hoornsche Vaart langs de Frieseweg was al gedeeltelijk gedempt. Parallel daaraan liep de Nieuwe Vaert later de Nieuwe Hoornse Vaart genoemd en nu Hoornse Vaart geheten. Het laatste stuk Hoornse Vaart tot het kanaal was in 1954 gedempt en is nu herkenbaar als de Kwakelkade. [e] De Kwakelbrug kwam daarmee te vervallen. Ruim 25 jaar later is op de gemeentelijke tekening uit 1963 [f] te zien dat de Schelphoekgracht met de twee bruggen is verdwenen. De Frieschebrug was nog verder naar het oosten opgeschoven om wederom meer verkeer te verwerken en heet nu Friesebrug. Het water werd omgelegd naar de plek van de brug over de Oude Hoornsche Vaart. Daarover kwam de nieuwe Noorderbrug in de Noorderkade te liggen. Verder zijn de plannen te zien voor de bruggen die in 1963 op de kaart staan. Om het autoverkeer verder te faciliteren kwamen er aan de oostkant van de Oudegracht en de Baansingel twee nieuwe bruggen bij. Dat zijn de Zoutkeetbrug en de Wolfsbrug, die in 1957 zijn aangelegd. Beiden kregen een functie bij de waterhuishouding van de stad. Aan d. Kaart Alkmaar, en omgeving 1936, gemeente Alkmaar, PR 1006035. ALKMAAR I 4 - w ■z*-

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 25