z - De bruggen waren rond de eeuwwisseling aangelegd voor de nieuwbouwwijken V-" W 80 - OUDALKMAAR vinden. In de noordwesthoek van de stad bij het Monnik- ken (Munniken)bolwerk kwam de Texelsche Barrière met brug (Texelsehek) als uitvalsweg naar het noorden (Tessel) erbij met een lokaal tolkantoor. Tevens kwam er een pont over het kanaal ten noorden van de brug. Vanaf de Kanaalkade ter hoogte van de Doelenkluft was over het Afgesneden Kanaalvak een pont aangegeven. In het oosten van de stad werd tussen ’t Eiland en ’t Hondsbosch in het Jaagpad een Drijfbrug (Hondsbosch- brug) getekend. [b] Kaart Alkmaar en omgeving, 1865, uitgeverij Hermanus Coster en Zoon, PR 1005049. laatste als gevolg van het graven van het Noord-Hollands Kanaal. Het laatste stukje Vijversloot is alleen nog als erfgrens te zien en de in 1863 gedempte Lange Nieuwesloot heette toen Oranjestraat. Het dempen van de Korte Nieuwesloot vier jaar later staat nog niet op de kaart uit 1865 [b] van uitgeverij Hermanus Coster en Zoon. De kaart geeft een groter gebied weer dan de Alkmaarse binnenstad, zoals tot nu toe gebruikelijk was bij de stadskaarten van Alkmaar. Daardoor kwamen ook bruglocaties in beeld die voor Alkmaar van belang waren en in de verschillende documenten werden genoemd, maar onvoldoende nauwkeurig om de juiste plek te Over de Singelgracht kwamen op verschillende plekken nieuwe bruggen te liggen. Bij de Baansingel kwam de Vondelbrug in het verlengde van de Oosterburgstraat en de Werf- en Eenhoornbrug. De Keetkolk werd in 1880 gedempt, geen brug kwam erbij of verdween, maar de straat van de Oudegracht liep nu wel door. Een enkel pand uit de 18de eeuw van de oude gevelwand is nog overgebleven. Die ligt aan de voormalige kade aan deze havenkom, de huidige Westerkolkstraat. Bij de Nieuwlan- dersingel kwam de Emmabrug en bij de Kennemersin- gel werd de Nassaubrug aangelegd. De bruggen waren rond de eeuwwisseling aangelegd voor de nieuwbouw wijken. Als gracht verdwenen de Korte Nieuwesloot met het restant van de Lange Nieuwesloot (Gedempte Nieuwesloot) en de Laat met de Heul. Dit is te zien op de bruggenkaart uit 1926 [c] van de gemeente Alkmaar. Met het toenemen van de bevolking, het bouwen buiten de vesting, de overgang van paard en wagen en de koets naar het gemotoriseerd vervoer, veranderde het verkeer. Het werd zwaarder en intensiever, met als gevolg dat de bestaande straten en bruggen te klein werden. De daarna volgende stedelijke veranderingen met betrek king tot bruggen hebben dan ook vooral daarmee te maken, zoals blijkt uit de volgende kaarten. Deze kaart is gemaakt om brugnamen vast te leggen en de bruggen en sluizen van een naambord te voorzien. Enkele jaren daarvoor was er tussen onder andere de archivaris en de directeur van Gemeentewerken een dispuut over de juiste naam en de juiste schrijfwijze van c. Kaart Alkmaar en omgeving, 1926, gemeente Alkmaar, PR 1006037.

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 24