BRUGGEN VAN ALKMAAR r «5^ Alkmaar was geen vestingstad in het belang van de landsverdediging SA Lucas Zimmerman Si S:. I: fe;'- i SA Op deze kaart is de vestingwal duidelijk weergegeven, OUDALKMAAR - 79 Dit artikel is het derde en laatste deel in een reeks over de bruggengeschiedenis in en rond de binnenstad van Alkmaar. In dit stuk komt de ontwikkeling vanaf 1820 tot heden aan bod. Hierbij zijn de in die tijd gemaakte kaarten van de stad leidend geweest. In de eerste twee artikelen kwam de ontwikkeling van de waterwegen met bruggen aan de orde. Daarbij traden naast de stadsuitbreidingen geen grote structurele veranderingen op. Met de komst van het Noord-Hollands Kanaal veranderde dat. Eerst was het de aanleg van dit kanaal, daarna de groei van de stad buiten de veste met de veranderende vervoersbehoefte die zorgde voor de aanleg of het verdwijnen van bruggen. [a] Kaart Alkmaar, 1823, Van Diggelen, PR 1005032 De brug over de Nieuwvaert verdween over de inmiddels tot het Nieuwe Kanaal vergraven waterweg langs Alkmaar. De Vriesse poorts brugh werd gedraaid, in oostelijke richting verplaatst om het verkeer beter te kunnen verwerken en werd vervolgens de Frieschebrug genoemd. De Waterpoort verdween en de brug tussen het Heiligland en het Luttik Oudorp werd verlegd en verlengd, een andere brug dus, de Vlotbrug. De brug van de Bierkade naar het (Veneetse) Eiland, de Eilandsbrug, is verdwenen evenals de Hogebrug in de vestingwal. waarbij de uitwatering via de Lamoraal- en Baansluis niet zichtbaar is, maar wel aanwezig. De bruggen langs de buitenkant van de Stadsgracht, de huidige Singels, zijn nu ingetekend. Ook is in de vestingwal ten zuiden van Schermerbrug, in plaats van een sluis, de Hondsboschebrug te zien. Op de kaart van weer ruim 40 jaar later, uit 1865, zien we rond de stad op de Vestingwal met de bolwerken en op de aangebrachte grond langs de Wageweg, een park- aanleg en het huidige Victoriepark verschijnen. Dat kon omdat Alkmaar geen vestingstad was in het belang van de landsverdediging.1 Tevens is een tweetal grachtjes gedempt en kwamen er bruggen en pontjes bij. Dat DE ONTWIKKELING VAN ALKMAAR EN HAAR BRUGGEN VAN 1820 - 1980 Rond 1820 veranderde het een en ander voor de stad door de aanleg van het Nieuwe Kanaal (Noord-Hollands Kanaal). Dat is goed zichtbaar op de kaart uit 1823 [a] van Van Diggelen. De grote veranderingen vonden vooral plaats in het noordoostelijk deel van de stad met de afscheiding van het Schermereiland. A II E&SÈl? i 1: AW" «x.-. W i V 'fe'

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 23