STEDEL'JK MUSEUM ALKMAAR Komt dat zien! Vi 1 .1 V - r leefwereld: Het unieke memorieboek van Maria van Nesse (1588-1650). Nieuwe perspectieven op huishoude lijke consumptie. Stedelijk Museum Alkmaar greep de kans aan om een focustentoonstelling te wijden aan deze bijzondere Alkmaarse vrouw. Als stagiaire bij het museum werkte ik onder conservator Christi Klinkert mee aan de voorbereidingen. Met de focustentoonstelling Rijk onafhankelijk. Maria van Nesse (1588-1650) (te zien tot 19 maart 2023) is Alkmaar een inspirerend verhaal rijker. Zie www.stedelijkmuseumalkmaar.nl voor meer informatie. de katholieke kerk. In Thuis tonen we enkele zeventien- de-eeuwse huishoudelijke voorwerpen die in Maria’s omgeving gevonden zijn. Een daarvan is een met peren gedecoreerd bordje, dat er precies zo uitziet als het exemplaar dat Maria in haar memorieboek beschrijft. Het volgende thema, Onder ‘vrinden’, betreft Maria’s hechte kring familieleden. Ze had een goede band met haar jongere zus en zwager en hun twee dochters. Voor deze nichtjes was Maria een echte suikertante: met Sinterklaas gaf ze hen dure cadeaus. Het laatste thema, In de kerk, brengt Maria’s geloof in beeld. Maria had veel contact met pastoor Johannes de Kater en steunde diens katholieke schuilkerk ruimhartig. Zo bekostigde ze een nieuwe reliekkast en een zilveren monstrans voor het reliek van het Alkmaars Bloedwonder uit 1429. Deze voorwerpen worden nog altijd bewaard in de Sint-Laurentiuskerk en zijn nu tijdelijk in het museum te bewonderen. Memorieboek van Maria van Nesse, bijgehouden van 1623 tot en met 1646, pen in bruin, familiearchief De Clerque Wissocq de Sousberghe, Rijksarchief Mons. WIE WAS MARIA? Maria van Nesse werd geboren in de Koorstraat te Alkmaar. Ze groeide op in een kinderrijk gezin. Bij de dood van hun ouders in 1611 en 1612 erfden de kinderen Van Nesse huizen, land en goederen. Daaronder was een pand aan de Langestraat, naast het stadhuis (huidig nummer 89). Hier woonde Maria vanaf 1621 tot haar dood in 1650. Als ongehuwde en welgestelde vrouw kon Maria zonder bemoeienis van een echtgenoot of voogd haar huishouden bestieren. Geldzaken noteerde ze nauwgezet in haar memorieboek. Via haar uitgavenpatroon en aantekeningen leren we Maria persoonlijk kennen. In de eerste plaats als een zuinige dame, die goed op de centen let, maar soms grote bedragen neerlegde voor zaken die zij belangrijk vond. In het huishouden was ze daadkrachtig: hoewel ze altijd dienstmeisjes in huis had, stak ze ook zelf vaak de handen uit de mouwen. Maria kon hard zijn in onderhandelingen met haar leveranciers, maar ze gaf gul aan minderbedeelden. Het meest ging haar hart uit naar haar familie en naar de katholieke kerk. MARIA TENTOONGESTELD Van Maria’s persoonlijke bezittingen is voor zover bekend niets bewaard gebleven. We hebben er daarom voor gekozen haar wereld in onze tentoonstelling te recon strueren met contemporaine voorwerpen, en wel aan de hand van vier thema’s. Het eerste, Maria in Alkmaar, stelt de bezoeker aan Maria voor en geeft een beeld van haar woonomgeving. Hier tonen we een waterverftekening van Cornelis Pronk (1691-1759) voorstellende de Lange- straat, waarop haar huis uiterst links staat weergegeven. De overige drie thema’s betreffen de ‘categorieën’ waarvoor Maria uitgaven deed: haar huis, haar familie en H •*-*» h-H J.k <4 V .1. \fr - - •‘i L - A-...-. - -.K - VW/ i *- kr _iA» - - - A ■'s.: --

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 19