I n H RIJK ONAFHANKELIJK. MARIA VAN NESSE (1588-1650) J’ Jasja de Groot 7 I. TitSl UlhiA Advertorial In de zeventiende eeuw woonde aan de Alkmaarse Langestraat een bijzondere vrouw: de ongehuwde, welgestelde en katholieke Maria van Nesse (1588 1650). Over haar leven zijn talloze details bekend, dankzij haar zogenoemde memorieboek - een soort kasboek - dat in 2019 is gevonden in een Belgisch familiearchief. Momenteel is in Stedelijk Museum Alkmaar een focustentoonstelling over deze uitzonderlijke vrouw te zien. Jasja de Groot, studente Kunstgeschiedenis en Filosofie aan de Universiteit Utrecht, hielp als stagiaire mee bij de voorbereiding van de expositie. Cornells Pronk, Gezicht op de Langestraat in Alkmaar, ca. 1720-1759, pen in grijs, penseel in diverse kleuren waterverf, Noord-Hollands Archief, Haarlem. In de afgelopen jaren is het gehele manuscript - ruim tweehonderd bladzijden - gescand en getranscribeerd door de ‘transcriptiewerkgroep’ van Regionaal Archief Alkmaar. Kunsthistorica Judith Noorman en historicus Robbert Jan van der Maal bestudeerden en analyseer den de tekst en schreven een boek over Maria en haar Bordje met peren, 17de eeuw, aardewerk, Archeologisch Centrum gemeente Alkmaar. EEN UNIEKE VONDST ‘Katten ende honden, leuwen ende beren konnen die menschen beheren, maer en der en is op aerden geen soo starcken man die een quaet wijf beheren kan.’ Uit dit gezegde spreekt een belangrijke eigenschap van de in Alkmaar geboren Maria van Nesse (1588-1650): haar zelfstandigheid. Het citaat is afkomstig uit het ‘memorie boek’ van deze vrouw: een soort kasboek, waarin zij al haar uitgaven bijhield en soms gebeurtenissen noteerde, ‘tot memorij’ - om te onthouden. Toen dit document in 2019 boven water kwam in een Belgisch familiearchief, leek het aanvankelijk niet opzienbarend: twee stapels dichtbeschreven vellen papier en enkele losse briefjes met aantekeningen, zonder zegels, illustraties of omslag. Al snel werd echter duidelijk dat het geschrift een schat aan informatie bevat over zeventiende-eeuws Alkmaar, en wel vanuit het unieke perspectief van een eigengerei de vrouw. Maria’s persoonlijke notities - die de periode 1623-1646 beslaan - geven een ongekend gedetailleerd beeld van haar dagelijks leven, van haar netwerk en van de handel en nijverheid in zeventiende-eeuws Alkmaar. y

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 18