taMiMii. Automobiel- verhuur inrichting. IharsQa ran Outoop eo De Jong. OUDALKMAAR - 73 Geen volwaardige bruggen over de singel Het leek sommige Nassaukwartierbewoners en bedrijven in de binnenstad aantrekkelijk om niet alleen te voet of per rijwiel, maar ook per rijtuig of auto, direct naar de stad te rijden. De belangrijkste reden om geen bruggen aan te leggen was dat zowel tegenover de Coornlaan alsook de Nassaulaan afbraak van vele huizen nodig zou zijn. Die kosten wogen niet op tegen het beperkte voordeel. Voor een inschatting van de aard van de werkzaamheden van bewoners zijn de gegevens van adresboeken gebruikt. Hierbij zijn de honderd bewoners van de Piusstichting buiten beschouwing gelaten. We onder scheiden vijf hoofdgroepen: 27% werkzaam in een onderneming, van stuurman op de grote vaart tot kantoorklerk. 27% gepensioneerden of bewoners met andere bronnen van inkomsten. 20% ambtenaren bij gemeente, provincies, onderwijs, rechterlijke macht en leger. 19% ondernemers, van bankiers, garagehouders en kooplieden tot artsen en toonkunstenaars. 7% werkzaam bij particulieren en in de medische zorg: dienstbodes, huishoudsters en verpleegsters. Voor een aantal opdrachtgevers was de woning zo ontworpen dat een praktijk aan huis mogelijk was. Het ging om tandartsen, huisdokters, medisch specialisten en dierenartsen. Daarnaast waren er accountants, advocaten procureurs, architecten en uitgevers die kantoor hielden aan huis. Ook menige onderwijzer(es), leraar, predikant en koopman werkte aan huis. Verder hielden veel stichtingen en verenigingen - dat varieerde van autoclub tot crematievereniging - kantoor in woningen. Tot slot waren er nog de musici die oefenden en lesgaven in hun woningen. BRONNEN Regionaal Archief Alkmaar: diverse documenten. Historische Vereniging Alkmaar: bijdragen van de documenta- tiegroep. Archief Gouda: documenten, kaarten, technische tekeningen en foto's van de Schouwburg, geopend 13 november 1913. Ronald Stenvert et al., Monumenten in Nederland. Noord-Hol- land, (Waanders Uitgevers, Zwolle 2006). Opendata.CBS.nl/Statline geraadpleegd 211022*08:26. BEWONERS De eigenaren en hoofdhuurders van de woningen behoorden grotendeels tot de gegoede burgerij. Daar naast woonden en werkten er ook betrekkelijk veel minder vermogenden, zoals het dienstpersoneel dat er vaak een kamer bewoonde. Naarmate de buurt vergrijsde kwamen er steeds meer onderhuurders en vooral door de woningnood na 1945 nam dat aantal toe. De verwachting dat het een buurt voor de welgestelden zou worden kwam dus maar ten dele uit. ZAKENLEVEN In het plan voor het Nassaukwartier was geen plaats ingeruimd voor bedrijven. Het is daarom opmerkelijk dat een van de eerste gebouwen enkele etalages had: de garage op de hoek Cabeljaustraat-Nassauplein. De garage-eigenaar Oucoop richtte ook de Eerste Nederlandsche Luchtreederij op die rondvluchtjes maakte boven Alkmaar. Deze kostten ƒ40,-, inclusief de retourtaxirit Alkmaar - vliegveld Egmond-Binnen. KWAMEN DE VERWACHTINGEN VAN 1907 UIT? In dertig jaar werd 99% van de bouwgrond verkocht. De Eerste Wereldoorlog en de economische crisis van 1929-1935 drukten het verkooptempo, maar toch maakte de NV Alkmaarsche Exploitatiemaatschappij winst: de grondprijs steeg van 5 keer tot 15 keer de aankoopprijs. We zagen al dat de verwachting dat de gegoede burgerij in het Nassaukwartier zou komen wonen slechts ten dele uitkwam. Wellicht buiten verwachting was dat door de langzame voortschrijding van de bouw er een openluchtmuseum is ontstaan aan bouwstijlen uit de eerste helft van de 20ste eeuw waarin men nog steeds graag en lang woont. Nanaupleiu 7, Alkmaar, flaarsma rao Oucoop tn l)e Jon^. Na.*Aauplf*io. Tvlef. UI

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 17