'Sa In het plan voor het Nassaukwartier was geen plaats ingeruimd voor bedrijven Voorzijde van de schouwburg ontworpen langs het Nassauplein en de Lamoraalstraat. 72 - OUDALKMAAR Apostolisch Genootschap aan de Nassaulaan werd in 1953 in de stijl van de Delftse School ontworpen door P.H. Tauber uit Oudkarspel en uitgevoerd in baksteen met Franse kalksteen kozijnen. Door de drukte bij bouwbedrijf Haan en Reek als gevolg van de woningnood en tevens om de kosten te verlagen, hielpen veel vrijwilligers van het genootschap bij de realisatie van de kerk, die in 1954 in gebruik werd genomen. Fontein en Rosarium Ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina zamelde een comité geld in voor een herinrichting van het Nassauplein met de plaatsing van een fontein geflankeerd door een rozenperk. In 1942 werd de fontein door de bezetter afgebroken, omdat die herinnerde aan Wilhelmina. Geen doorbraak naar Lindenlaan en geen verbreding van Coornlaan Het schetsontwerp van Springer voorzag in een verbin dingsstraat van het oostpunt van het Nassauplein met de Lindenlaan. In eerste aanleg werd de verbindingsstraat alleen gerealiseerd tussen de Nassaupleinpunt en de Oude Zandersloot. De NV wilde na 15 jaar de doodlopende straat ontmantelen en de grond als bouwperceel verkopen. Dat stond de Raad niet toe. Er kwam een notariële vastlegging met een stukje grond dat de NV niet overdroeg. Het Rosarium: een fontein ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina geflankeerd door rozenperken. WAT NIET TOT STAND KWAM Schouwburg en concertgebouw De populaire Alkmaarse schouwburg Diligentia, gelegen aan de Korte Nieuwesloot, brandde in 1912 af. Herbouw op die plaats was niet aan de orde gezien de beperkte ruimte. Vier jaar later bood het bestuur van de Vereniging Alcmaria (Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenver keer) plannen aan voor de bouw van een schouwburg en concertgebouw op het terrein grenzend aan de Stations weg en de Stuartstraat. Architect Willem Stok had met H.J. Nederhorst jr. op een gelijksoortige locatie nabij het station van Gouda een schouwburg ontworpen en gereali seerd voor ƒ50.000,-. In Alkmaar vond men de open locatie aan het Nassauplein geschikter. In de Lamoraalstraat konden de rijtuigen worden geparkeerd om hun passagiers te laten uitstappen. Van de hoofdingang aan het plein en van de contouren van de toneeltoren rest ons nog een impressie van de architect. De prijs was inmiddels door de gierende prijsstijgingen in 1916 verveelvoudigd naar ƒ200.000,-, zo berekende Stok. Dat bleek onhaalbaar. voor, t«N OCHQUV/BUR.G ZZ ••i’ Alkmaar

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 16