EERSTE NEDERLANDSCHE LUCHTREEDERIJ Ut S V*- -1' Harm J. Hazewinkel - F r - In november 1919 werd in Alkmaar het initiatief genomen om in de kop van Noord-Holland een luchtvaartmaatschappij op te richten. Die onderneming zou de naam N.V. Eerste Nederlandsche Luchtreederij krijgen en de initiatiefnemers waren Herman Anthony Haarsma van Oucoop en G.J. Leurink. De eerste was een bekend garagehouder aan het Nassauplein 7 te Alkmaar. Hij had zijn aandeel in dit bedrijf, dat onder meer de Belgische Excelsior automobielen importeer de, verkocht om zich aan de luchtvaart te wijden. Leurink was inspecteur van politie te Alkmaar en ook hij was voornemens zijn betrekking op te zeggen. Hij zou de commer ciële kant van de onderneming op zich nemen, terwijl Haarsma van Oucoop zich met de technische leiding zou belasten. Op 23 januari 1920 arriveerde uit Duitsland het eerste vliegtuig en de Duitse vlieger Leo Ehrler maakte meteen van de gelegenheid gebruik boven de kaasmarkt, de Waag- toren en het stadhuis te vliegen, waar het gemeentebe stuur juist op dat moment vergaderde. De volgende dag liet ook Haarsma van Oucoop zich voor een eerste tocht met het vliegtuig, waarschijnlijk een Albatros B III, mee de lucht in nemen. Op 22 februari werd voor groot publiek gedemonstreerd. Eveneens in februari adverteerde de onderneming met de mogelijkheid reclame af te werpen bij de Jaarbeurs te Utrecht voor honderd gulden bij vijftig kilo. Inderdaad is in die dagen door diverse vliegtuigen, waaronder ook die van Fokker, boven de Jaarbeurs gevlogen, maar of daaronder ook die van de ENLR waren valt niet met zekerheid te zeggen. Ook in het tijdschrift Het De Eerste Nederlandsche Luchtreederij (ENLR) had de hand weten te leggen op een weiland te Egmond a/d Hoef, gelegen aan de weg van Alkmaar naar die gemeente en bouwde daar een hangar. Daarbij liet men tegelijk weten dat dit slechts een voorlopig terrein was en dat men hoopte later een vliegveld te Alkmaar te kunnen aanleggen.

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 8