PINKSTERDRIE NAAR DEVENTER OPEN MONUMENTENDAG 2022 Jos Stroomer OUDALKMAAR - 55 Het bezoek aan het Geert Groote- huis was voor velen een verrassing. Geert Groote (1340 - 1384) is de belangrijkste Deventenaar uit de geschiedenis. Hij werd in 1379 in Utrecht tot diaken gewijd en ging vanaf dat moment in vele Noord-Nederlandse steden tekeer tegen het concubinaat, geestelij ken die met vrouwen samenwoon den en kloosterlingen met persoonlijke rijkdommen. Geert Groote verzamelde een groep volgelingen om zich heen, de Moderne Devoten, een religieuze beweging die het eigen geweten belangrijker vond dan de wetten van de kerk. Deze vernieuwingsbe weging stond voor een persoonlij ke beleving van het geloof en een eenvoudig en oprecht leven. Het Open Monumentendagweek- end is dit jaar op 10 en 11 septem ber. Sinds jaar en dag is de Grote Sint Laurenskerk het centrale punt voor Open Monumentendag. Hier vind je op zaterdag 10 september de Historische Markt waar ook de Historische Vereniging Alkmaar aanwezig is, met diverse bestuurs leden zelf, juist voor het koorhek. Er zijn dan de kinderactiviteiten en de informatiekraam van de Vakgroep Twee gidsen van de VVV leidden de groep rond met heldere en informatieve verhalen over met name de architectuur van Deven ter. De gidsen weten waarover ze praten. De inhoudelijke deskun digheid spatte ervan af. We hadden geluk met de aanwe zigheid van Bert Muis, geboren en getogen Deventenaar. Op de heenreis hield hij een boeiend verhaal over de historische plek en de economische ontwikkeling van de stad en het Deventer dialect. In de kerk vertelde hij over zijn vader die koster was van de Lebuinus- kerk, zijn belevenissen hoog in de klokkentoren en in diepe graven. Over de catering hebben we geen opmerkingen gekregen. Het was Erfgoed Alkmaar. Wat doen wij daar? Natuurlijk kunnen wij u informeren over onze brede reeks van activiteiten, wij hebben interessante historische uitgaven die u voor een aantrekkelijke prijs kunt kopen, maar onze Monumen tenloods is ook vertegenwoordigd. Voor wat betreft een bezoek aan monumenten: op zaterdag 11 september kunt u de monumen- een eenvoudige, doch voedzame lunch. Eind van de middag was er een gezellige nazit met genoeg drank en hapjes. Ja, en krijg dan alle gasten maar op tijd de bus weer in. Maar ook dat laatste lukte goed, voldaan liet eenieder zich weer in haar of zijn stoel glijden. In het begin van de terugreis werd er alom gebabbeld en gediscussi eerd. Naar mate we meer bij Alkmaar kwamen zwegen steeds meer tongen. En op dinsdag 30 mei 2023 gaan we naar De gemeente Alkmaar organiseert deze dagen ieder jaar trouw en vanaf 2020 met een nieuw team: Gonna de Reus (Erfgoed gemeente Alkmaar), Judith Flapper en Bodille Branderhorst. Contact: info@omdalkmaar.nl Ik dank Carol Korringa, Ellen van der Hoeve, Bert Muis en Frank Elzas voor hun bijdrage. ten bezoeken in Alkmaar Oudorp en op zondag 12 september zijn de monumenten open in de mooie dorpen rond Schermer, Graft en De Rijp. Zo kunt u een heel weekend genieten van monumenten in de hele gemeente Alkmaar. Terugkijkend naar onze excursie Pinkster 3 naar Deventer, mogen wij wel spreken van een geslaagde dag. Dat doen we op basis van de vele positieve reacties die wij gekregen hebben. Diverse deelnemers vonden de excursie goed georganiseerd, interessant en heel gezellig. Kijk daar doen we het voor. Maar er zijn altijd wel wat verbeterpunten en leermomenten voor de organisatie. Was het vertrek ’s morgens niet te vroeg?

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 29