J s 7 t Via de wieken van de molen wist hij te ontsnappen. Fotorgrafie: Jesse van Dijl een vrij grote groep gemengd-gehuwde joden. Op enkele uitzonderingen na hebben zij de oorlog overleefd. Bij de verplichte registratie in april 1941 lieten 213 personen ‘van geheel of gedeeltelijk Joodse bloede’ zich registreren. Naar cijfers van het Historisch Onderzoeksbureau Tijdelijk overleefden 84 personen van de 213 oorlog en bezetting.’ Verder zou het verhaal van de familie Drukker, verteld vanuit het perspectief van Marjan, een gewogen histo risch kinderboek kunnen opleveren. Marjans leeftijdsge noot Elias Vlessing van de Westerweg zou daar ook een rol in kunnen spelen. Elias zat tijdens de oorlog onderge doken. Eerst in Alkmaar en vervolgens in een molen in Broek op Langedijk. Daar kreeg hij te maken met een inval door handlangers van de bezetter. Via de wieken van de molen wist hij te ontsnappen. Hij zwom het kanaal over en liep dwars door akkers en sloten. Zijn vlucht eindigde in een schuur in Waarland. Vroeg in de van Alkmaar wordt geplaatst. De namen worden van kerngegevens voorzien en ik maak korte biografieën. In mijn opzet beschrijf ik niet alleen de slachtoffers van de Holocaust, ook de overlevenden. ‘De verdronkenen en de geredden’ - om met Primo Levi te spreken. Namen moeten wij blijven noemen. Wordt je naam niet meer genoemd dan ben je verloren en vergeten. Binnen de joodse cultuur is dat een heilige regel. Het zou gemeen goed moeten zijn.’ morgen zag boer Smit hem daar staan. Anders dan zijn ouders en zusje heeft Elias de oorlog overleefd. Ik weet niet of mij dat lukt, maar zo’n tweelijnenverhaal dat zich afspeelt in Alkmaar en omgeving lijkt mij boeiend om te maken. Vooralsnog ben ik bezig met een publicatie over de levens van joodse families in Alkmaar in het kader van de Herdenkingsstenen die zijn gelegd én ter ondersteuning van het Namenmonument dat bij het Centraal Station VERVOLG Is er nog meer onderzoek mogelijk? ‘Ik vind dat ik uitputtend werk heb verricht, maar onderzoek houdt nooit op. Ik zou wat meer willen weten over een mogelijk verraad, Bram Drukkers vermogen, de financiële transac ties rond zijn zakkenhandel en waar de bezittingen van de joodse families terecht zijn gekomen toen hun huizen werden leeggehaald. Maar meer houdt mij een grote, overkoepelende vraag bezig: Waarom werden de spoorlij nen naar de vernietigingskampen niet platgebombar deerd door de geallieerden? Daar zullen de archieven van de Britse Inlichtingendiensten een antwoord op kunnen geven - als die ooit vrijkomen. FOTO’S Foto's zonder bronvermelding komen van het Regionaal Archief Alkmaar (uit het fotoalbum van de familie Drukker) NOTEN 1. Jan van Baar, De Familie Drukker en de tragiek van joods Alkmaar (Alkmaar 2021) 64. Het boek De Familie Drukker en de tragiek van joods Alkmaar is verkrijgbaar bij de boekhandel voor €19,99. - - Xrr*- -fa -V yn J.f

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 27